| User23434 a întrebat:

Am mai multe nelămuriri. În primul rand, de ceva timp ma simt atras de domeniul militar, și as vrea ca după liceu(chiar dacă mai am destul și clar o sa mi se schimbe mentalitatea pana atunci) sa optez pentru a întra în armata. As vrea sa știu asa, care sunt gradele militare, de la mic la mare la forțele terestre, cam ce salarii are fiecare, câți ani se face pentru cel mai mic grad posibil, cum cresti in grad, și ce îți trebuie pentru a pleca în Afganistan(dacă se recrutează doar un anumit număr de soldați, dacă difera foarte tare salariul acolo fata de cel din tara, și cât timp se sta acolo și cât în tara). Dacă am spus ceva greșit, corectați-ma, mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| vmalex21 a răspuns:

Salut.Tatal meu e cadru MAI din 1991, o sa iti fac aici o mica sinteza la intrebarie tale
1-In linkul urmator ai ierarhia gradelor militare romanesti pentru toate specialitatile.Din scoala militara iesi fie sergent major la subofiteri fie sublocotent la ofiteri
https://ro.wikipedia.org/......m%C3%A2nia
2-Daca te duci pentru salarii sorry dude dar e cazul sa iti cauti altceva, sunt meserii mult mai banoase si cu mai putine constrangeri.In plus cine vrea sa faca pe bune cariera militara pune banii pe plan secund.E greu sa dai un salariu aproximativ din simplul motiv ca sunt o groaza de sporuri in functie de arme, locul unde ai fost repartizat, etc.Nici macar aia de la Centrul Militar Judetean nu iti pot spune exact.
3-Avansarea in grad se face la 5 ani in functie de o groaza de criterii, e suficient sa ai vreo abatere si vreun superior mai tampitel si adio avansare.E a doua chestiune in care pui total gresit problema.Nu se mai avanseaza pe studii facute la FR, etc.Ca o idee, tatal meu dupa 28 de ani a ajuns la cel mai mare grad de subofiter.
4-Viza si pasaport.Acum serios,Tu deja te gandesti la plecarea in Afganistan cand nici nu ai apucat sa dai macar probele de admitere? E cazul sa iti aduci aminte ca traiesti in Romania iar relatiile banii deschid mute usi. Tasteaza pe Google,,coruptie militari plecari afganistan,, si o sa te convingi.Da,salariul de acolo e mai bun ca nu mai esti platit de catre statu roman ci de catre NATO, SUA, UE, ONU, etc si ai ca o diurna.Se sta cat dureaza misiunea, in viata militara nu ai habar cand pleci si cand te intorci, nu e ca a civili ca poti sa spui,, imi bag picioarele frate, maine nu merg,,
5-Ca o parere personala, nu vreau sa te descurajez. Pune in balanta avantajele si dezavantajele, discuta cu oameni de incredere din sistemul militar, vezi daca esti dispus sa faci o series de compromisuri si sa primesti nu primesti nimic la schimb si vezi daca din punctul tau de vedere renteaza.