| anonim_4396 a întrebat:

Am niste nelamuriri legate de cv. Dau funda.
1. La dosarul cu cv-ul trebuie anexate diplomele ( ma gandesc ca e cam riscat sa las diplomele in original pentru ca nu se stie daca voi fi acceptata pentru postul respectiv si daca le voi recupera) sau copii xerox ale diplomelor mele pentru a dovedi ca sunt reale aptitudinele trecute in cv? Daca da, atunci copiile e preferabil sa fie color, sa fie legalizate sau e suficient sa fie alb negru? ( nu vreau sa fiu banuita de frauda)
2. Cum trebuie sa fie dosarul cu cv-ul: de plastic cu folii, tip mapa, de carton, cu sina?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să ai un dosar plic ( simplu, de carton ) şi în acela depui actele pentru angajare.

NU depui acte în original, doar copie xerox după Diplome!
Originalul îl depui după ce vei fi angajată, dacă ţi se va solicita...

Toate cele bune!

3 răspunsuri:
| IonuţR1995 a răspuns:

Cv'ul il depui intr-un dosar cu sina.
Depui actele si diplomele xerox'ate... Dupa, daca ai norocul sa te angajeze le pui pe cele originale.

Mult succes!

| Darr1u5 a răspuns:

Pai depinde de firma, dar in general nu trebuie adaugate si actele doveditoare, (pentru ca in CV nu ai voie sa minti). Nici dosarul nu conteaza, pe angajator il intereseaza CV-ul in sine nu dosarul. Multe firme cer CV-ul online, acolo nu ai nevoie de dosar, ci doar continutul CV-ului e important, restul doar de impresie.

| alex199219 a răspuns:

Iti trebuie copii dupa diplome si dosarul nu conteaza, conteaza ce este inauntru.