| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema la care nu inteleg
Sa se determine numarul real x stiind ca numarul 5-x, x+7, 3x+11 sunt termeni ai unei progresii geometrice.

eu ce ar trebui sa fac? sa il inlocuiesc pe X cu un numar si sa schimb acel numar pana ce acel acel sir de termeni apartin unei progresii geometrice? sau este vreo formula

nu vreau rezolvarea la exercitiu, daca se poate explicatia.

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu il inlocuiesti pe x cu nimic.Stii ca nr din mijoc(respectiv x+7)este media geometrica a nr din stanga si din dreapta.Adica x+7=radical din (5-x)ori(3x+11).Ridici totul la a2-a si aflii x-ul.

| ApaMineralaAcidulata a răspuns:

Nu trebuie sa inlocuiesti nimic.
Stii ca acele nr. sunt termenii unei progresii geometrice, deci cel din mijloc x+7 este media geometrica a celorlalte 2( presupun ca sti s-o calculezi). Astefle il aflii pe x.
Ai facut lectia asta la scoala? Daca da, citeste tu frumusel din caiet.happy
Cu placere!laughing

| tzunami a răspuns:

Habar n-am frate te serveam thinking