| maimutzica a întrebat:

Am si eu o intrebare:in lb engleza dupa expresia "It`s time..." ce timp se pune?thinking rasp care stiti!:*:*:*

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Infinitivul.
It's time to go.
It's time to learn.
It's time to sleep.

5 răspunsuri:
| Gregory a răspuns:

Bună! Infinitivul este un mod nepersonal, şi nu un timp.
Se pot folosi mai multe timpuri:
- Present Tense Simple: (to) write (pentru diateza activă), (to) be written (pentru diateza pasivă);
- Present Tense Continuous: (to) be writing (formă întâlnită numai la diateza activă);
- Present Perfect Simple: (to) have written (pentru diateza activă), (to) have been written (pentru diateza pasivă);
- Present Perfect Continuous: (to) have been writing (formă întâlnită numai la diateza activă).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prezent fiidca zice este timpulbig grin

| M.D.Eveline a răspuns:

Parca infinitivul si la Suedeza este la fel

| maimutzica explică:

Multumescccc!:*

| ღ♥•þί†ίк•♥ღ a răspuns:

Este timpul. se refera la prezent.deci este timpul pentru pranz.ai inteles?