| Frank51 a întrebat:

Ar fi mai bine daca fac o facultate care e grea dar imi place(IT)? decat sa fac o facultate doar pentru bani, gen drept, medicina?

8 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Mergi la ce iti place pentru ca pasiunea va face facultatea usoara.
pentru bani la medicina? In nici un caz! Pai numai pana iesi medic investesti o groaza pe carti, chirie, mancare plus taxa daca nu esti la buget. Medicina se face din iubire de oameni, cu multa ambitie si pasiune, altfel nu vei putea rezista din mai multe puncte de vedere. Aici materia e muuuuulta, sesiunile sunt mai lungi decat la alte facultati, ai parte de destule dezamagiri peste care nu treci daca nu ai pasiune. Iar in privinta dezamagirilor nu ma refer la note, ci la atitidinea pacientilor un general

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica sa alegi o facultate pentru bani in detrimentrul IT? Pai daca nici in IT nu se castiga bine...

| bleakk a răspuns:

Cum adica "decat sa fac o facultate doar pentru bani"?
Cred ca nu prea stii cum sta treaba.
In domeniul IT sunt cele mai mari salarii,proportional cu numarul de angajati (cei care reusesc sa-si gaseasca de lucru in domeniu).
Facultatile sunt grele,necesita gandire tehnica. Facultati precum:Automatica & Calculatoare din cadrul Politehnicii,Facultatea de Informatica (din Universitate),Cibernetica (din ASE).
Daca faci drept/medicina, pe langa faptul ca stai ani buni pe ani facultatii (in cazul medicinei) si nu prea reusesti sa gasesti unde sa te angajezi daca termini dreptul sau daca te angajezi, sansele sunt foarte mici sa ajungi sa ai un salariu mare, sa ajungi judecator/magistrat (aici doar cativa ajung), sunt si facultati care este foarte posibil sa nu te atraga.
IT-ul este de viitor. Am ajuns la concluzia asta observand si incercand sa anticipez ce va urma. Este destul de simplu. Fa-o si tu!

| Frank51 explică (pentru bleakk):

Dintre toate facultatile pe care le vad in Brasov la Universitate, pe mine ma atrage Automatica si Calculatoare, sau Electronica si Calculatoare, stiu ca e greu, dar imi asum acest rist pentru ca e altceva cand inveti pentru ca iti place.

| bleakk a răspuns (pentru Frank51):

In situatia ta sunt si eu. Trec in clasa a 12 a si trebuie sa ma hotorasc la ce facultate voi merge. Nu ma simt atras de ceva anume in mod special si voi opta in cele din urma sa merg pe ceva de unde ies ceva bani si care sa ma atraga cat de cat.
Tu, insa, daca te simti si foarte atras de acest domeniu, mai ai si motivatia unui salariu bun, de ce nu ai merge acolo?

| Frank51 explică (pentru bleakk):

Eu am terminat liceul anul acesta, vreau sa iau o pauza, si la anul vreau sa merg si la facultate. Ma gandeam ca mai bine as alege o facultate dupa care o sa am un job asigurat si un salariu pe masura, si aveam impresia ca nu o sa gasesc un job in domeniul IT, o sa vedem.

| bleakk a răspuns (pentru Frank51):

E greu sa stai un an degeaba. Nu va fi aceeasi motivatie. Ma uit la mine si vad ca atunci cand sunt in vacanta nu prea-mi vine sa fac nimic, dar mite o vacanta de 1 an. Asa la scoala am motivatie sa invat, asa fac mereu si cand vine vara, ciu-ciu.

| Darr1u5 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa faci ceea ce iti place, iar in cel de-al doile rand trebuie sa faci ceea ce te pricepi mai bine. Eu te sfatuiesc, daca iti place si sti informatica + matematica sa urmezi o facultate in acest domeniu insa daca nu te descurci prea bine si sti mai multa biologie te poti indrepta spre medicina. Am avut o colega de liceu, care invata foarte bine la matematica a luat chiar 9.8 in bac insa nu stia info si a mers la Automatica si Calculatoare, iar dupa primul an, a fost exmatriculata din cauza examenelor. Deci fi foarte atent ce iti alegi pe viitor.