| Diana01954 a întrebat:

As dori si eu niste pareri legate de universitatea transilvania din Brasov

1 răspuns:
| Dar13 a răspuns:

PS:Am facut copypaste de pe un site
Universitatea Transilvania
Automatica-Universitatea Transilvania Brasov Curătenie în attachments -> 13 decembrie 2017!
Results 1 to 4 of 4
Thread: Automatica-Universitatea Transilvania Brasov
Thread Tools
08-12-2014 18:10 Back To Top | #1
inside19 inside19 is offline
Registered User
Join Date
Dec 2014
Automatica-Universitatea Transilvania Brasov
As vrea sa aflu cateva pareri de la studentii care sunt/au fost la automatica in Brasov.
1. Cam cat de grea este facultatea pentru cineva care se descurca destul de bine la mate si fizica dar nu stie programare aproape deloc?
2. Ce sanse ai sa-ti gasesti un job(in domeniu) dupa ce termini facultatea..sau cei mai multi ies someri cu diploma? merita sa o faci?
3. Cam cat % dintr-o promotie isi gasesc un job in domeniu?
Reply With Quote Reply With Quote
07-01-2015 15:04 Back To Top | #2
Merdiso Merdiso is offline
Registered User
Join Date
Mar 2008
Location
Brasov
Din cate vad, n-ai mai dat pe forum de ceva vreme, dar poate te mai intorci vreodata, astfel incat m-am decis sa postez, cu toate ca la intrebarile 2 si 3 nu-ti pot raspunde in procente, ci doar din ce-am auzit de la ceva amici, dar inainte de toate, o sa-ti raspund foarte pe scurt, dupa care o sa detaliez, asta daca ai chef sa citesti tot romanul:

1) destul de grea, la programare avansezi mult mai repede ca-n liceu, dar nu e deloc imposibil, mai ales daca-ti place! Subiectele la examen sunt destul de usoare, daca esti macar 1% capabil iei o nota acceptabila. Ideea e ca, studiind IESC, nu te alegi cu foarte multe cunostinte de programare, deoarece nu se axeaza in mod special pe programare facultatea aceasta, desi o include la un nivel mediu si e foarte bine sa stii sa programezi!
2) someri cu diploma nu prea ies, pentru ca cei care reusesc sa termine facultatea asta (cam 30 / generatie, din ~ 100 de "boboci") acumuleaza ceva carte, fiind o facultate cu pretentii destul de inalte
3) nu pot sa-ti spun exact, tot ce pot sa-ti zic e ca daca o termini cu bine ai un job garantat, mai ales ca ai destule posibilitati sa te angajezi inca din anul 2-3. Normal ca, in aceste conditii, e foarte dificil sa-ti mai faci si timp liber daca si lucrezi si te mai tii si de facultate la modul cel mai serios. Se poate, dar ai nevoie de un time management riguros, trebuie sa functionezi ca un neamt daca vrei si viata sociala.

Cum ti se pare programarea la prima vedere? Matematica si Fizica te tenteaza? Daca vrei programare, consider ca iti e mai utila mate-info, altfel automatica ti se potriveste mai bine, dar trebuie sa ti se para cel putin interesant filmul asta, caci, dupa mine, cam asta e utilitatea automaticii in final, la modul ca cel care face mate-info oricum stie programare pura mai bine ca tine (daca vorbim de doi studenti de acelasi calibru), tu trebuie sa compensezi prin faptul ca ai o perceptie mai larga asupra felului in care un calculator isi desfasoara activitatea (si prin diploma de inginer, desi asta conteaza mai putin). Practic, la mate-info inveti sa programezi soft-uri generale, in timp ce la automatica inveti sa programezi pe microcontroller, care indeplineste anumite functii pentru "inventiile" pe care le creezi.

Asa, acum povestea mai detaliata:

- eu sunt din Brasov si am studiat Automatica timp de un an (IESC - Transilvania), dupa care am abandonat, nu pentru ca facultatea e prea grea (desi e destul de grea, mai ales daca nu depui ceva material) sau prea "naspa", ci pentru ca nu mi s-a potrivit "in totalitate".
In fine, asa am gandit-o eu la momentul ala, poate m-am inselat, desi ma indoiesc. Ce-i mai interesant e ca, inspre deosebire de cel putin 90% din cei care se lasa de tot de IT daca renunta la automatica, eu m-am dus chiar la "adversari", aka Mate-Info... ma rog, rivalitatea asta e oarecum prosteasca, la modul ca, desi ambele sunt pe acelasi profil, au target-uri relativ diferite, in ciuda faptului ca au si parti comune (ca-s in acelasi domeniu, doh), rivalitatea existand tocmai din acest motiv. Stii, e ca la Call of Duty vs Arma, daca te pasioneaza gaming-ul.
- cand te lasi de facultate dupa un an fara a avea dificultati financiare/sociale, stii clar ca nu ti-ai ales-o bine. In momentul in care m-am bagat la automatica nu stiam exact ce se va studia, gandindu-ma ca-i "tot un fel de mate-info", doar ca mai e si cate o fizica pe parcurs. Cand am auzit ca destui se angajeaza part-time la firme pe programare din anul 2 (evident ca pe un salariu mic, dar nici nu poti avea pretentii!), eram convins ca am facut alegerea inspirata, atat ca dupa ce a trecut nici o luna am vazut ca nu se pune accent prea mare pe programare ci mai mult pe latura tehnica (mate, fizica, electrotehnica, logica computationala, chestii d-astea). Matematica, desi e destul de grea (mai ales "matematicile speciale" din semestrul 2) am acceptat-o, la fel si logica computationala care mi s-a parut destul de interesanta (pentru ca e... logica ), dar cand am dat de electrotehnica si fizica mi s-a cam luat instant. Vazand ca imi place programarea (si eu mare prost, am descoperit asta in facultate, desi am studiat "info" si-n liceu, doar ca nu m-a tinut captat mai mult de un an pentru ca faceam doar probleme de matematica pura si mi se pareau inutile la vremea aia), m-am decis sa incep din nou la mate-info si per total pot spune ca nu regret, daca e o facultate pe care sa o duc pana la capat, asta e, desi la automatica se face ceva mai multa carte si studiezi si partea de hardware, in timp ce aici totul se rezuma la scris cod, iti incepi activitatea cu IDE-ul si tot cu el o termini.
Evident, vorbesc de materiile importante, ca mai ai si cateva care tind spre matematica (plus analiza, desigur) care nu te ajuta prea mult la job (in principiu, daca te faci game developer atunci algebra liniara cred ca te-ar ajuta intr-o oarecare masura).
Programul e mai bun ca la automatica, avand mai mai putine ferestre cu toate cursurile desfasurate intr-un singur corp, profesorii sunt cam de acelasi nivel comparativ cu cei de la IESC (si foarte buni, si buni, si ceva mai putin buni) iar timpul liber e mult mai consistent, lucru care-ti permite sa inveti programare cu adevarat, in ideea in care la scoala e greu sa ramai cu foarte multe, pentru ca profesorii nu au timpul necesar sa-ti explice tie ce si cum cu lux de amanunte, asa cum poti face acasa folosind Google-ul. Tocmai de asta, daca vrei sa te faci programator, as spune ca mate-info e superioara (cel putin in BV), dar automatica are rolul ei, nu e o facultate proasta/inutila, dar are un alt target. In orice caz, daca te tii de treaba o sa-ti fie bine la oricare din cele doua, atat ca la mate-info faci mai multa programare si din ce-am observat, cei care n-au mai studiat pana acum se descurca destul de greu la mate-info si pe undeva e si normal, din moment ce la algoritmica repeti cam toata materia din liceu in 3 luni in primul semestru al primului an, in timp ce la automatica studiezi Backtraking si Divide et impera un an mai tarziu, cred ca asta spune destule.