| Melania1875 a întrebat:

Aș avea nevoie de un sfat. Anul acesta am aplicat la UMF la medicină generală, dar am picat examenul. Am învățat din greu în fiecare zi dar tot n-am reușit. Am absolvit de la filologie. Da știu că nu mulți îndrăznesc să meargă de la filo la medicină dar de când mă știu am dorit să devin medic. Nu am mers la bio-chimie pentru că în clasa a 9-a și 10-a am disprețuit chimia și fizica deci am continuat cu filologia. Anul acesta nu merg la nici o facultate, o să stau acasă și o să studiez. Deja părinții au început să caute un profesor care ar putea să mă ajute. Oare anul viitor o să am vreo șansă să intru la buget? Dacă anul acesta am picat înseamnă că niciodată nu voi fi capabilă să devin un medic bun? Vă mulțumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vei invata bine vei avea sansa de a reusi la admitere, chiar pe loc bugetat si vei fi un medic bun, in functie de talent si munca.

| Anca_Lazar_1989 a răspuns:

Buna! Daca tu iti doresti foarte tare sa fii medic poti sa fii. Totusi, o sa faci multa chimie deci va trebui ca anul asta sa inveti foarte mult din materiile pe care le dispretuiesti. Daca esti ok cu chestia asta nu vei avea nicio problema. Eu am avut doua colege care de la liceu socio-uman au intrat la ASE (se dadea examen in acel an) si la Medicina. Deci se poate. Nu renunta la visul tau! Spor la invatat! happy