| Jiminiii a întrebat:

Am 16 ani si studiez la un liceu din Cipru, dupa absolvire vreau sa continui studiile in Romania, mai exact la universitatea de litere din Cluj pentru ami indeplini visul de a deveni traducator de Engle Chineza. Zilele trecute cautand mai multe informatii pe siteul oficial al universitatii am descoperit ca pentru traducator trebuie sa aleg sectia de limbi moderne aplicate insa pot alege 2 limbi moderne: engleza, italiana, franceza etc. Insa nu si Chineza. Am inteles eu gresit sau nu am cautat cum trebuie? Pot sa aleg oricare 2 limbi vreau? Va rog sa ma ajutati si sper ca ati inteles intrebarea mea.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La facultatea din Cluj-Napoca poti face Chineza in principal si engleza ca limba moderna. Uita-te la pozitia 15: http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/litere/

| TCosminn a răspuns:

Nu poti face in Romania traducere engleza-chineza, din cate stiu eu. Ideea e oricum simpla, invata singur chineza (nu e asa grea), engleza banuiesc ca o stii deja, asa ca facultatea te poate doar certifica oarecum, dupa ce faci niste cursuri de chineza. Este posibil sa ma insel, dar oricum, daca am dreptate, cauta solutii pentru ca sunt. Esti tanar inca, ai timp de invatat.