| snake a întrebat:

Buna!
Am auzit zilele acestea la tv despre mesera de,, inginer in software"(care se cauta.) stie cineva ce domeniu de facultate ar trebui urmat pentru aceasta meserie? ...sau vreun profil(asemanator) pentru cunostinte din domeniu software.(fara matematica si fizica la care sunt cam de 6, si le urasc), anul acesta termin liceul la profilul :tehnicean operator tehnica de calcul.
Si daca stiti ce as putea face cu diploma de bac si atestatul,(din acest profil) in cazul in care nu voi da mai departe.
O eventuala optiune ar fi Clujul daca va da Domnul(inca nu m am interesat).
Orice raspuns imi e de mare ajutor. O zi buna.
Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Este acest profil la mai multe facultati in tara. Nu cred ca poti sa faci asta fara matematica si fizica. La Craiova Catedra de Inginerie – Software a fost infiintata in anul 2000 in cadrul Facultatii de Automatica, Calculatoare si Electronica; La Cluj vezi mai jos despre facultatea de calculatoare http://www.utcluj.ro/......atoare.php
Este si facultatea de Facultatea de Inginerie Electrică şi Ştiinţa Calculatoarelor de la Brasov...;
Sunt multe, fara sa punem in calcul Politehnica de la Timisoara, care are mai multe specializari pe calculatoare.
Parerea mea e sa faci un efort suplimentar si sa inveti matematica. Dupa asta va fi usor sa-ti gasesti profilul visat.

2 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Presupun ca ai nevoie de o facultate ce se bazeaza pe informatica. Facultatea de Calculatoare si Informatica Aplicata cred ca te-ar ajuta

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Cauta un profil de automatica si calculatoare. Sau cam orice legat de calculatoare ca vei face software, adica programare. Listele cu facultatile acreditate le gasesti pe "www.edu.ro".
E aproape imposibil sa faci profilul asta fara matematica sau fizica... dar va fi cam un semestru de fizica unde nu vei face mare lucru si maxim 3 matematici.
Bafta!