| fanta24 a întrebat:

Am inceput sa ma gandesc la ce facultate sa merg odata ce termin liceul, insa, din pacate invatamantul din Romania nu iti prezinta facultatile pe care trebuie sa le urmezi, in functie de meseria pe care vrei sa o ai. Asadar, am hotarat sa intreb aici.
Eu as vrea sa lucrez intr-un aeroport. Cred ca munca alaturi de oameni mi se potriveste, asadar un job ca check-in assistant sau la controlul bagajelor/oamenilor mi-ar place. Asadar, ce facultate sau studii trebuie sa am ca sa ajung sa lucrez la un aeroport. Mentionez ca limba engleza o stapanesc la un nivel foarte ridicat, si recent, datorita meseriei pe care mi-am ales-o, am inceput sa invat si alte limbi straine. M-am gandit ca facultatea de geografie si turism m-ar ajuta. Ce alte variante mai am?

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Incearca sa faci pasii invers.
Adica, tasteaza pe Google meseria si vezi ce studii sunt necesare pentru a o practica.
Cat despre ceea ce vrei tu sa faci, sincer, cred ca ai nevoie de multe pile si relatii ca sa ajungi sa lucrezi pe un aeroport.
Eu am ales sa parasesc sistemul corupt romanesc, acum 2 ani, dar nu prea cred sa se fi schimbat mare lucru de atunci; poate doar in rau.

| fanta24 explică (pentru ardnaxur1961):

Am cautat pe internet, dar ceea ce am gasit au fost raspunsuri vagi, si nesigure. Nici eu nu am de gand sa raman in Romania, e prea multa nedreptate, si fara sa ai pile nu poti ajunge nicaieri, si din pacate, am observat asta inca de mica. Nu vreau ca si copii mei sa treca prin nedreptatile prin care am trecut eu. De aceea incerc sa invat cat mai multe limbi straine, iar un job la un aeroport mi-ar surade mult. Mersi pentru raspuns!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca vreun sistem de invatamant iti prezinta ce vrei tu, si la urma urmei nu cred ca e nevoie... ca doar nu o sa faci facultatea de matematica si pe urma te intrebi de ce nu stii geografie.

Pentru ce ai zis tu acolo nici nu cred ca e nevoie de facultate