| TheThingThatShouldNotBe a întrebat:

am nevoie de putin ajutor. Vreau sa stiu, daca imi puteti spune, niste meserii care implica atat interactionarea cu diferite animale si plante, cat si petrecutul timpului in natura. Cel mai mult as vrea o meserie care sa se ocupe cu speciile pe cale de disparitie...sa ajute la readaptarea lor in mediu sau ceva de genu. Nu prea stiu cum se numeste o astfel de meserie, deci sper ca ma puteti voi ajuta. Si poate imi puteti spune si de ce facultate este nevoie pentru asta... apreciez big grin

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Biolog, absolvent al facultatii de biologie sau zootehnist, absolvent al facultatii de zootehnie. Pentru ceea ce visezi tu sa faci, din pacate, in Romania nu mai exista centre de cercetare si reproductie a speciilor pe cale de disparitie ---- daca au existat candva, acestea au disparut din lipsa de fonduri.

1 răspuns:
| Deedeek a răspuns:

Facultatea de zoofilie poate fi un inceput bun. Acolo inveti tehnici de manevrare a animalelor si alte trucuri prin care le poti face fericite. Daca vrei situatia inversa, poti sa te faci botanist, desi e o meserie mai delicata din toate punctele de vedere.