| roxana2311 a întrebat:

Buna am o intrebare ca sa devin Arhitect IT ce facultate trebuie sa fac am cautat pe google unii spuneau ca arhitectura altii informatica nici eu nu inteleg si pe langa nu am idee ce sa fac pe viitor si de asta m-am gandit la domeniul IT, constructii sport sau geografie. Daca aveti sfaturi sau sugestii imi puteti scrie!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Facultatea de Matematica si Informatica, evident!

Solution Arhitect in IT este doar o ramura a profesiei de IT-st, deci trebuie sa treci prin toata materia, ca sa ajungi expert si sa poti da solutii in IT.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatea de informatica... Logic.

| dullcat a răspuns:

La facultatile de arhitectura din tara nu exista nicio ramura pentru informatica.Nici nu stiu cand a fost preluat acest termen intr-un mod atat de stupid.laughing Trebuie sa te duci la facultati care au treaba cu domeniul IT.

| risteacristi a răspuns:

Arhitectul IT este acea persoana care se ocupa de studiul, proiectarea si implementarea sistemelor IT (Information Technology). Adica, cele care tin de computere, sisteme informatice la nivel de structura fizica (hardware) si programare (programe). Daca esti pasionat s-ar putea sa nu ai nevoie de nici o facultate (cunosc persoane fara facultate care sunt 'asi' in informatica) dar sugerez sa incepi cu matematica (este vital sa te simti in elementul tau cand implementezi de ex. o functie) si sa continui cu o facultate de informatica.

| Hapciulică a răspuns:

Hello.
Ca Arhitect... trebuie să ai talent( la desen pentru: case, clădiri...etc), este mai dificillaughing.

În schimb: IT - este de viitor. Îți trebuie informatica