| Ssssmokin a întrebat:

Buna!
Am o universitate la mine in zona si nu stiu pe ce profil sa mă duc. Eu am terminat științe ale naturii si ma gandeam sa ma duc pe economic la: administrarea afacerilor sau finanțe si bănci sau la științe inginerești pe măsurători terestre si cadastru.
Nu am fost prea stralucit la matematica si fizica in liceu, dar din cate am înțeles se fac materiile de la inceput.
Care credeți ca ar fi mai avantajoasă?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Toate sunt avantajoase.

| RobertMoon a răspuns:

Nu o sa faci fata la niciuna daca nu esti buna la matematica, economie. Eu prima data am dat la ceva asemanator tie, ceva cu inginerie, nu dau nume ca nu vreau sa sperii oamenii, dar a fost teribil si dupa cateva saptamani m-am retras si din toamna m-am mutat la ceva ce stiam, biochimie.

| RobertMoon a răspuns:

Si aia cu cadastru era o materie pe care o aveam si eu si era cu diferite masuratori de iti dadeau brain freeze total laughing daca te descurci la calcule du-te la profilele pe care le-ai spus, daca nu eu zic sa nu regreti apoi ca mine si sa pierzi un an.

| LexiEla a răspuns:

Pe partea materiilor de economie mi-e greu sa cred ca se face matematica de la inceput (sunt notiuni pe care ar fi trebuit sa le stii de la profil de mate info sau daca ai facut mate pana intr-a 12a). Daca nu le stii, va trebui sa le prinzi din mers. Cam tot ce ai zis se bazeaza pe mate si fizica. Nu stiu daca ti s-ar potrivi, insa daca e sa aleg intre cele 3, as spune finante-banci, pentru ca sunt bine platite joburile.