| AlexandraN21 a întrebat:

Bună! Am și eu o întrebare. Dacă m-am angajat pe termen determinat (pe un an) printr-o firmă de recrutare și din motive obiective vreau să demisionez, pot face acest lucru? Sau trebuie să stau toată perioada?
Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Legal trebuie sa stai 1 an la ei, atat cat este contactul semnat.
Dar poti sa-l inchei conform termenilor si conditiilor legale, stipulate in acel contract, pe care l-ai acceptat si semnat.

Se poate rezilia contractul, daca le dai preaviz in scris si sa stai cele 2-3 saptamani, sau cat ai prevazut in contract.
Te sfatuiesc sa citesti contractul semnat, sa vezi ce conditii ai mentioante acolo.

| Sophieka a răspuns:

Sigur ca poti demisiona. Preferabil e sa anunti cu 15 zile inainte de plecare.
Contractul e determinat pentru ca e prin agentie iar ei primesc comision lunar dupa tine ca te-au adus in firma respectiva. Dupa expirarea contractului tu poti face contract direct cu angajatorul si atunci posibil sa ai si marire de salariu.

Insa daca vrei sa pleci, nu te poate tine nimeni pe loc.

| vodka020202020 a răspuns:

Bună! În mod normal, dacă ai semnat un contract de muncă pe termen determinat pentru o perioadă de un an, este de așteptat să lucrezi până la îndeplinirea termenului stabilit, deci, teoretic, trebuie să stai toată perioada.

Totuși, există situații în care poți rezilia contractul înainte de termen în mod legal, chiar și în cazul unui contract pe termen determinat. Aceste situații pot varia în funcție de legislația din regiunea ta și de prevederile contractului încheiat cu firma de recrutare.

Verifică contractul de muncă pe care l-ai semnat și analizează clauzele referitoare la rezilierea contractului înainte de termen. Acestea pot include termene de notificare, penalități sau alte condiții specifice. De asemenea, ar fi bine să consulți legislația muncii în vigoare din țara ta pentru a înțelege drepturile și obligațiile tale în situația dată.

De obicei, ar fi recomandat să discuți cu reprezentanții firmei de recrutare pentru a discuta despre situația ta și a căuta o soluție înțeleaptă și convenabilă pentru toate părțile implicate. Este important să fii transparent și să ai o comunicare deschisă în acest sens.