| sandulache a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru toti de pe TPU, e ceva normal sau vi se pare normal ca o persoana ce lucreaza sa ia si jomaj in acelasi timp, dar de ce prsoana respectiva nu lasa locul de munca altei persoane si sa il lase ei, poate vi se pare o inrebare banala dar am avazut si am auzit. Dar exista in tara asta o lege ce poate face ceva pentru noi toti sau isi bat joc de noi, eu nu intelg, dar cand mergi sa bagi somajul cei de acolo merge sa controleze fiemele ce iau persoane ce lucreaza la negru si in plus ia si soamj, asta e tot, nu stiu ce sa mai zic de roaminia tarim intr-o tara unde ne ocupa tot timpul.va multumesc celeorce pot da un raspuns concret.

10 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Dar te ai interesat care estelegea sau cum ia acea persoana somaj. deci iti voi sp eu daca ai lucrat in x loc de munca si te a dat in somaj tia i facut dosar. acum perioada de somaj este de 15 luni adica 1 an si 3 luni. si dac in perioada aceasta cit primesti somaj iti gasesti un alt loc de munca sa te angajezi cu carte de munca vei primi in continuare 30% din suma de somaj pe care o primeai [ajutor de somaj se numeste ]pina cind expira perioada de 1an si 3 luni deci e legal asta daca e angajat cu carte de munca [daca nu si stii asta tu ok te duci la fortele de munca si spui ce te deranjeaza ]ei vin la firma fac control si daca nu sunt in regula ea va da banii inapoi si patronu va fi amendat

Abh
| Abh a răspuns:

Da, mi se pare normal sa supravietuiesti asa cum stii. Daca acea persoana a reusit sa aiba venituri din doua locuri, bravo ei, ce vad la tine e doar invidie ca tu nu poti face la fel.
Si eu imi caut de lucru, dar nu vad de ce m-ar deranja ce are altul in ograda.

Abh
| Abh a răspuns:

Te inteleg. Dar pune-te in situatie, sa zicem ca ai un salar de 600 de ron si iti dai seama ca ai mai putea lua vreo 300 de la somaj, ce ai face? Te mai gandesti la altii in situatia asta?

lolita
| lolita a răspuns:

Stii de ce ma oftic eu, ca niciodata nu am luat nici un fel ade ajutor de la stat, nici macar somaj. cat despre cei care iau somas si lucreaza in acelasi timp ii inteleg, cu salariile din Romania este si normal sa supravietuiesca cum pot. in Spania de ex un somaj este de 600- 800 de euro, si sa vezi aici ca nimeninu se inghesuie sa luceze, toti asteapta sa li se termine somajul.

| sandulache explică:

Eu nu ca sunt invidios pe ci ce au doua venituri din partea mea poate sa aiba o mie de venituri dar cei ce mor de foame cine ii baga in seama, din partea mea sa fac palate si blocuri sa aiba masini si bani pana la DUMNEZEU, dar trebuie sa ne gndim si la cei ce nu au, eu din pacate de munca am si voi avea, dar cine ma va critica poate sa o fac linistiti si sa ma injure din toate partile ata am avut de zis, am dat un detalui mai concret la intrebarea pusa de mine.

| sandulache explică:

Mersi pentru rspun calr si concret, asta nu o stiam, daca e asta devaru atunci imi retrag cuvntele si imi cer scuze, dar eu sincer ma gndeam si la cei saraci nu vream sa jignesc alte persoane dar era o intrebare cu un raspuns care a fost concret, iti multumesc si ai fepate.mersi mult

| sandulache explică:

Eu va dau drpatate la toti, eu am pus doar o simpal intebare ca am zis incercare moarte nu are, in ziua de azi cum ati zis toti nu trebuie sa ne gandim la alti, eu cum am specificat si cea lanta inrebare ca sunt mai sufletist si situ cum e sa fi sarac si sa mainci pine de 3zile, multi nu stiu asta, si m-am gndit si la ati, nu vrea sa zioc nu nici un rau si repet imi cer scuze daca am jignit pe cine va.

| alexxaz a răspuns:

Daca lucreaza si in acelasi timp ia si ajutor de somaj inseamna ca nu e angajata cu carte de munca. si iti dai seama ca ii convine sa ia bani din doua parti! nu e corect dar daca nu ai dovezi nu ai ce face.

| Raluca_2845 a răspuns:

Eu cunosc cazuriwinking Stii cum gandeste omul in ziua de azi? De ce sa imi la somajul pentru un loc de munca sau invers, cand pot sa iau si de acolo si de acolo bani.Eu am avut doaua colege care erau in somaj dar lucrau la negru la magazinul unde am lucrat eu.Asta este...supravietuiesti cum poti tongue Te "agati" de tot ce inseamna bani...

| unu02 a răspuns:

Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul, intra si vezi cum poti munci la domiciliu http://adf.ly/9fNzj