| ursuletul46 a întrebat:

Am si eu o nelamurire.Anul acesta sunt clasa a 8-a si as vrea sa merg la un liceu cu bilingv engleza,filologie, dar nu stiu cum sta treaba cu examenul acela.Niciunul dintre fratii mei nu a fost la bilingv si mama nu prea stie despre lucrurile astea, asa ca daca ati putea sa mi spuneti cum stau licrurile...va multimesc.Adica ce trebuie sa fac sa dau testul, unde anunt ca il dau si apoi daca iau examenul acela..si nu intru la acel liceu datorita mediei de la capacitate? Chiar nu stiu nimic...va rog mult sa-mi raspumdeti, mai ales cei care ati ajuns la un astfel de liceu.Multumesc!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Examenul este împărțit în două: scris și oral. Ai nevoie de notă peste 6 pentru a ți se lua în considerare (nota finală fiind suma dintre notele de la scris și oral).
Dacă nu îl ai, nu poți intra la un profil de bilingv. Altfel nu te afectează cu nimic.

Poți vorbi cu profesoara ta de engleză să te înscrie și îți va da detalii despre perioada în care e și ce mai trebuie să faci.

| Dontaskme2004 a răspuns:

Buna!
Examenul de bilingv il dai in mai si ca sa-l iei trebuie sa iei cel putin 6. Vei primi o diploma/foaie ca ai acest examen luat. Te va anunta profesoara ta de engleza, trebuie sa te inscrii doar, o sa va explice.
Depinde si de media de intrare la profilul dorit, trebuie sa iei note maricele la romana si mate.