| SetYourselfFree a întrebat:

Am terminat la stiinte sociale si vreau sa dau la facultatea de horticultura dar ma tem ca e mult de recuperat...ce ar trebui să mă apuc de invatat? Se da admitere? Imi puteti da mai multe informatii legate de aceasta facultate? Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| Anonim1a1 a răspuns:

Din ce stiu nu se da admitere se intra pe media de la bac (acum depinde si de oras). Trebuie sa te gandesti foarte bine deoarece e o facultate care se face practica sapand in camp, plantand pomii, cosind, unele examene se dau pe baza de proiect de ex te pune sa plantezi o planta /leguma de ex un ardei in care ii vei face un studiu de caz de la plantare pana la maturitate. Se invata foarte mult despre mediul verde, despe copaci care nu care nu le vei spune tei, cires, alun etc ci ii vei invata dupa denumirile lor cum ar fi la alun il vei recunoaste dupa demunirea de corylus avellana. Nu te inscrie aici decat daca stii ca esti dispus sa faci aceste lucruri (sa dai cu sapa, sa faci munca de camp in cadrul facultatii) si te ajuta aceasta facultate