| Aaa13579 a întrebat:

Buna, as avea si eu 3 intrebari pentru ca vreau sa ma angajez la politie(facultatea din campina vreau sa o urmez)
1. De ce unii politisti sunt repartizati in alte judete iar altii sunt repartizati in zona lor? Adica poti sa alegi tu sau?
2. Stiti cumva cat este salariul in primele luni?
3. Am auzit ca dupa facultate faci practica, cat timp este practica si primesti bani in timpul acesteia?
Nu prea am pe cine sa intreb si is curioasa de aceste lucruri multumesc

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine cauta sa faci altceva, in politie este greu si pentru o femeie nu va fi usor sa ai de aface cu tot soiul de oameni, poate acum te gîndesti ca sunt salariile mari, dar pe parcurs o sa vezi ca este muncă multa si bani putini, si daca tu fizic nu rezisti va fi tare greu, ca poate vei sta afara in frig sau in caldura in picioare toata ziua, nu vei avea munca de birou la căldurică cum vezi tu in filme.

| Dragobeta a răspuns:

1. La Campina nu e facultate ci scoala de agenti de politie.
2. Posturile sunt alese de cei cu medii mari in functie de disponibilitati. Absolventul cu media cea mai mare, e primul care alege postul. Daca are post liber in zona sa, il ocupa. Dar nu se intampla mereu asa. Depinde unde e liber. Urmatorii, aleg din ce mai ramane.