| onlyagirl a întrebat:

as avea si eu mare nevoie de ajutorul vostru! sunt in clasa a12a si as vrea sa urmez mai departe facultatea de juralism. termin liceul la profil uman,si sper ca la aceasta facultate sa nu stau numai cu nasul in carti,vreau ceva bazat pe munca,proiecte si chestii de genul asta, desi stiu ca e si multa teorie.as avea nevoie de mai multe detalii,de la cineva care stie in ce consta aceasta facultate,pe site m-am uitat si eu si nu ma lamureste cu nimic,vreau sa stiu de asemenea cum sta treaba cu examenul de admitere(daca mai e valabila admiterea aceea cu :grila prima parte,text argumentativ si compunere) multumesc anticipat, v-as fi recunoscatoare!

3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Eu sunt la jurnalism anul I (a 2a facultate), Nu stai toata ziua cu nasul in carti, nu e foarte multa materie. SI da, avem de facut si proiecte, in principiu sa scriem. Daca nu iti place sau nu stii atunci nu are sens sa alegi facultatea aceasta, caci in primul rand un jurnalist scrie (scrie, editoriale, reportaje etc etc)
La Universitatea Oradea nu este admitere, cred ca nici la Babes Bolyai, Poate la Bucuresti, depinde de fiecare facultate in parte.

| onlyagirl explică (pentru BiuL):

M-am indreptat catre aceasta idee, din cauza faptul ca am avut un vis cand eram mica.intr-adevar as vrea psihologie sau Conservator, fiindu-mi imposibil sa le urmez, dar iti dai seama ca nici asta nu imi displace din moment ce m-am gandit la ea.La Bucuresti m-ar fi interesat in mod special, dar multumesc frumos pentru raspuns!

| onlyagirl explică:

Jurnalism*