| anonim_4396 a întrebat:

Bună,aș dori să vă cer sfatul dvs și să-mi spuneți care meserie este mai căutată și mai avantajoasă:
Cea de Kinetoterapeut sau Farmacist? Care facultate e mai grea?
MULȚUMESC!

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Ambele se fac la facultate, desi cred ca sunt si postliceale pentru ele. La facultate Farmacia e mai grea... BFK e mult mai lejer.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1.Cu ceva mai cautata, dar mai avanajoasa, este ocupatia profesionala de farmacist (cu durata studiilor de 5 ani ). Salariul unui farmacist incepe cu cifra 2, cel al unui kinetoterapeut incepe cu cifra 1!
2. Facultatea de farmacie --- nu se compara nici ca durata, nici ca dificultate cu domeniul kinetoterapie care se studiaza in cadrul facultatilor de educatie fizica si sport!

| Adry05 a răspuns:

Pentru kinoterapeut se face tot medicina din cate stiu eu. LA farmacie sunt mai putini ani si cred ca e ceva mai cautata decat cea de kinoterapeut.

| floryn1993 a răspuns:

Kinetoterapeut se face si la scoala postliceala in timp ce la farmacie ai mai mult de invatat