| SaraAldi a întrebat:

As dori si eu informatii despre liceul militar, merci!

2 răspunsuri:
| Bylok a răspuns:

Buna!

Presupun ca stii despre testela si probele pe care trebuie sa le dai(testare psihologica,testarea aptitudinilor fizice, interviu final de orientare si evaluare, dar si un test grila la limba si literatura romana si matematica).

Vezi etapele admiterii aici:http://www.colmil_sm.forter.ro/admitere.php

Pentru a intra la liceul militar trebuie sa ai medii peste 9, iar la testul grila trebuie sa iei note mari(iata un model de testare la limba si literatura romana http://www.colmil_sm.forter.ro/admitere.php,iar la matematica http://www.colmil_sm.forter.ro/subiecte/m2009.pdf ).

La testarea aptitudinilor fizice trebuie sa parcurgi un traseu aplicativ si alergarea de rezistenta(1000/2000 m)

Programul este destul de strict.Trebuie sa te trezesti dimineata(5-6, nu stiu sigur),trebuie sa fii ordonata si respectuoasa, iar de chiulit nici nu mai vorbim.

Mai multe nu stiu, sper ca te-am putut ajuta:d

| iulia_6060 a răspuns:

Poi daca te inscrii la liceul militar, nu conteaza unde, dupa care pentru a da proba sportiva trebuie sa mergi la liceul de la Campulung "Stefan cel Mare".Vei sta acolo 2 zile.In prima zi te vei caza.A doua zi trezirea la 6 vezi face curat in toalete, camere si pe holuri. Apoi la 7 e micul-dejun.La 8 veti da testul de inteligenta si testul de personalitate.Va dura aproximativ, aman2 teste, vreo 3 ore. Apoi la ora 12 va vor da rezultatele cine merge mai departe. Daca mergi mai departe vei fi dusa intr-o sala de sport unde vei da Sala. Daca ai luat si sala te vor duce pe terenul unde trebuie sa alergati.Eu am fost deci am plecat marti de acasa si am ajuns pe seara.M-am cazat la liceu apoi neau spus programul si am mers in camere.Pe la ora 9 pana la 10 au venit baieti si fete la noi.La zece a fost stingerea.Ne-am trezit dimineata la 6 si am facut curatenie.Am dat teste si apoi am fost sa dau rezistenta.Cum miercuri a plouat nu ne-au mai dus pe teren ci am dat in incinta liceului, pe platou.Dar in ziua aceea asa de tare a plouat ca am primit si bonus 20 de secunde.Dar daca vrei sa dai si cu adevarat iti place trebuie sa te antrenezi si sa ai media peste noua.Si eu am dat si am luat proba sportiva.Acum trebuie sa ma prezint la breaza pentru a da testele grila la romana si mate.Iti doresc mult succes.