| teodora24 a întrebat:

As putea deveni contabilă dacă sunt la departamentul de management in cadrul unei facultăți economice?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Inteleg, din postarile tale, ca esti studenta la FEAA- Craiova(ciclul I-licenta).Din cate stiu, nu poti profesa ca si contabil autorizat decat daca vei sustine un examen de admitere de acces la stagiu, apoi efectuezi un stagiu de 3 ani(alaturi de un tutore)si la final vei sustine un examen de aptitudini.
Pentru a primi informatii credibile, direct de la sursa, du-te la filiala Dolj a Corpul Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania(http://www.ceccardolj.ro/index.php)
Este important de aflat daca pentru categoria "contabil autorizat "este nevoie sau nu de un master in "Contabilitate si raportari financiare conforme cu standardele internationale ". Pentru categoria "expert contabil" lucrurile-s clare : este nevoie de masterul mai sus mentionat caci exista un
protocol incheiat intre CECCAR si facultatea din Craiova(http://www.ceccardolj.ro/acces.php)

p.s. Iti sugerez sa citesti " Regulamentul privind accesul la profesia de expert contabil si de contabil autorizat" din link-ul : http://ceccar.ro/ro/wp-content/uploads/2011/09/regulament-acces.pdf

| qest11 a răspuns:

Contabil autorizat poti fi doar daca ai terminat sectia de contabilitate de la facultatea de economie, si ai drept de semnatura. Contabil simplu, fara drept de semnatura, poti fi doar cu un liceu economic. Mai este si expert contabil, unde pe langa facultate mai faci cativa ani, si pe urma platesti si o cotizatie lunara ca sa ramai activ. Manager si contabil sunt doua meserii diferite. Am impresia ca trebuie ca trebuie sa renunti la management daca vrei sa fii contabil autorizat. Faci scoala din nou si ramane ultima diploma de la aceeasi facultate. La fel e si la medicina. Un medic de familie nu poate fi si cardiolog. Dupa ce termina a doua oara facultatea, probabil cu echivalarea unor examene, devine cardiolog si pierde calitatea de medic de familie.

| klandestin27 a răspuns:

Din ce stiu eu, contabil poti fi si fara facultate, doar cu liceul terminat, daca ai facut unul cu profil economic...

Ex: Colegiul Economic Virgil Madgearu