| LeeMaya a întrebat:

As vrea cateva "indrumari"... Termin un liceul pedagogic si as vrea sa plec la o facultate prin zona - Sibiu (sunt din Arges), imi puteti da sfaturi, daca exista ceva care sa ma avantajeze?
Funda

3 răspunsuri:
| ubox7007 a răspuns:

Deci intri in a cls a XII-a? Sau ai terminat liceul si ai intrat deja la o facultate, caci inscrierile s-au terminat, pentru sesiunea iunie-iulie

| LeeMaya explică (pentru ubox7007):

Nu am terminat liceul

| ubox7007 a răspuns (pentru LeeMaya):

K, deci cateva sfaturi ar fi sa nu iti fie teama, Sibiul este un oras bun cu oameni buni (la fel si Brasovul si Clujul). Acuma depinde la ce facultate dai, oricum, depinde, daca stai vei s-a in chirie, daca vrei la camin (nu recomand, dar nu e nici rau) de lucru gasesti part-time (salarul nu e mare, dar e part-time) si mai e important unde dai, caci daca dai la calculatoare - inginerie e clar ca o sa fie foarte greu si fara servici (ar fi bine sa strangi cv banuti de pe acum), de asemenea invata pentru bac, era o vreme cand la psihologie se intra cu nota de 8; 8 si ceva, acum pe buget ultimul loc a avut 9, 35 media de admitere, la drept dai admitere, la inginerie dai admitere la profilurile calculatoare, sisteme de..., dar nu la toate profilurile. Locuri de iesit in oras sunt destule, e ok orasul din punctul acesta de vedere, dar transportul in comun este relativ slab, autobuzele sunt vechi, dar sunt trasee care sa te duca pe langa facultate. Cu chiria ar fi bine sa te uiti din timp, sunt unii care vin pe la sf lui septembrie (tarziu, gen 3-4 zile inainte sa inceapa facultatea) sa isi caute de inchiriat si ajung in locuri nu foarte bune si relativ scumpe pret - calitate. Nu stiu exact sa iti zic cu cat inainte sa vi pentru a inchiria, dar nu pe ultima suta de metrii. Zona sa fie cat de cat centrala si sa cauti pe maps sa fie cat de cat in 15 min de facultatea la care vrei sa mergi (15 min incluzand transportul in comun). Ai putea sa vi cu cineva si sa impartiti chiria. Nu e mare chestie, acum tu invata pentru bac si vezi la anul happy