| dartagnon a întrebat:

as vrea sa stiu daca la politehnica la calculatoare se face Java, daca pot sa imi gasesc loc de munca in domeniu din timpul facultati, si cat de grea e facultatea.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de profesori daca se face Java sau nu. La facultate nu inveti un anume limbaj de programare, inveti programare la nivel conceptual. A fi un programator bun nu inseamna a sti un limbaj de pe rost.

In general nu se impune un anume limbaj in facultatile de profil, acum depinde si de la profesor la profesor ce si cum preda, insa majoritatea te lasa sa pui in practica in ce vrei tu daca se poate bineinteles.

Daca iti gasesti de munca sau nu depinde doar de tine si de vointa ta.

Facultatea e una grea se face multa matematica si la un nivel inaint cel putin in primele 3 semestre. Si daca nu ai o pasiune pentru programare si ceva concepte de baza iti va fi foarte greu din simplu motiv ca faci un lucru din obligatie