| D5e1n3i5s9a a întrebat:

As vrea sa stiu mai multe despre criminalistica. Cine ma poate ajuta? As vrea sa stiu ce facultate trebuie sa urmeze o persoana care lucreaza in acest domeniu, cum se numeste cel care lucreaza in acest domeniu, ce trebuie mai exact sa faca... Oricare alte informatii suplimentare m-ar ajuta. Multumesc antifipat.
Dau funda.

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Pentru a deveni criminalist trebuie sa urmezi Academia de Politie sau o scoala de subofiteri, daca in anul in care vrei tu sa candidezi exista locuri pentru aceasta specializare.
Altfel, poti urma Facultatea de Biologie, de exemplu, si dupa un master in criminalistica.
Un criminalist se ocupa, in general, cu fotografierea locului unei crime, strange probe de ADN, pe care dupa le analizeaza in laborator, amprente, urme.
Un criminalist isi face aparitia si la un accident auto, nu neaparat crima.
Munca unui criminalist se desfasoara in laborator si pe teren.
Criminalistul nu se ocupa de interogarea martorilor, adunarea probelor la dosar, urmariri, etc.
Bafta!

3 răspunsuri:
| ABCD122 a răspuns:

Buna, ca sa devii criminalist trebuie obligatoriu sa treci printr-o scoala de poliție sau academia de poliție! Expert criminalist devii când ai urmat câțiva ani "sub aripa" unui expert. Pai un criminalist se ocupa in special de locul crimei: aduna si fotografiază probele, si uneori se ocupa cu reconstituirea cazului. Nu recomand aceasta meserie celor care plang când vad un câine pe strada sau chestii din astea. big grin Încearcă sa cauți pe tv canalul ID(investigation discovery ) acolo iti arată cum se rezolva o crima si cum se procedează. Bafta!

| D5e1n3i5s9a explică:

Anticipat*

| D5e1n3i5s9a explică:

Mersi mult!