| Deniiis a întrebat:

As vrea sa stiu mai multe despre profilul mate-info intensiv info. Vreau sa stiu ce pot devenii daca urmez liceul si o facultate. Cel mai bun raspuns primeste funda.

3 răspunsuri:
| Sk1j4 a răspuns:

Nu are nici o logica intrbarea ta.In fine.
Daca faci Mate Info, dupa ce termini liceul poti alege ORICE FACULTATE!
Deci devii in functie de ce facultate vrei tu sa urmezi

| mariluz214 a răspuns:

Pai in primul rand iti pot spune din propria experienta ca e foarte aiurea la mate-info. Eu am fost acolo si m-am transferat dupa un an jumate. Faci foarte multa matematica, informatica, fizica etc etc. Depinde foarte mult si ce profesori nimeresti. Este foarte important sa prinzi din start informatica si matematica, ca altfel risti sa pierzi esenta lor si apoi sa iti iasa ochii recuperandu-le. Trebuie sa te gandesti foarte bine daca esti dispusa sa iti pierzi timpul invatand si lucrand de zor' la mate. Eu iti recomand sa mergi pe uman, sau daca vrei neaparat real, atunci pe Stiintele Naturii. Dar fugi cat poti de matematica.
Ca facultate, poti urma cea de Info, Mate, Fizica, Medicina; in general care iti place, atata timp cat inveti si vrei sa faci ceva anume. Sper ca te-am ajutat. Bafta la admitere in liceu! :*

| alex2496i a răspuns:

Poi, in primul rand, eu te sfatuiesc sa nu merge pe mete-info, decat daca iti propui sa inveti foarte bine materia in cei 4 ani de liceu, pentru ca dupa cum bine sti, cam 60% din Romania pica BAC-ul la matematica (T1).
In legatura cu ce iesi, pai daca te pricepi si iti placa informatica : automatica si calculatoare ( Bucuresti) si inca cateva facultati: iesi programator, mai poti iesii profesor matematica, contabil...