| Cornie a întrebat:

As vrea sa urmez un profil de pedagogie (deocamdata ma gandesc foarte serios la prescolari). Exista 2 sectii in cadrul Universitatii: Sectia de Pedagogie din cadrul Facultatii de Psihologie si Stiintele Educatiei si Departamentul pentru Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar (subordonat aceleasi facultati de psihologie).
Primul avantaj al Departamentului (fostul Colegiu Universitar pentru Institutori) este apartenenta la procesul Bolognia - 3 ani de studiu. Insa nu stiu daca ar putea sa imi ofere aceleasi oportunitati (poate niste schimburi inter - culturale, educationale, sociale) pe care mi le-ar oferi Sectia de Pedagogie.
Intrebarea mea se adreseaza practic persoanelor care poate au la cunostinta mai multe detalii despre aceste facultati sau au absolvit una din ele.
Care din cele doua este mai potrivita pentru o persoana care isi doreste sa practice invatamantul pentru prescolari (poate si intr-o alta limba fata de cea romana)?

1 răspuns:
| Aquamarine23 a răspuns:

Daca iti doresti sa lucrezi in gradinita... atunci urmeaza P.I.P.