| mariam01 a întrebat:

Ce pareri aveti despre facultatea de medicina veterinara? Ma intereseaza mai mult daca se moare de foame cu aceasta meserie, avand in vedere ca nu am cunostinte in domeniu si nu stiu daca o sa am posibilitatea sa imi deschid imediat propriul cabinet.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai pus mai multe întrebări referitoare la viitoarea ta mserie, toate cu frica că nu vei găsi de lucru, că nu vei câștiga suficient.
Nu există meserie cu studii superioare, ca aceea de medic veterinar să nu găsești loc de muncă, să nu aibă cineva nevoie de tine. Dar nu așa trebuie pornit la alegerea meseriei. O activitate trebuie să îți aducă bani și satiscafacție, mulțumiew sufletească, să îți placă ce faci. Așa că în primul rând trebuie să îți placă animalele. Apoi să te gândești la salar și cabinet.

| alina2k18 a răspuns:

In Bucuresti cu cabinet mai greu, lumea duce animalele pe la clinici mari si sunt f multe.
Daca te angajezi intr-un cabinet ca medic debutant salariul este ff mic.
Facultatea este f grea - o sa ai f mult de invatat, dupa umila mea parere este mai greu sa vindeci un animal decat un om... omu vorbeste si spune ce il doare, un animalut nema.
Dar daca tu vrei sa devii medic veterinar nimic nu te opri, eventual te specializezi si pe chirurgie si in afara o sa ai salar de multe miiwinking daca in Ro nu te va satisface salariul.

| Vikaa a răspuns:

Pot sa-ti zic cu mana pe inima ca da,o sa ajungi sa dai faliment,in cazul in care stii o limba straina la perfectie, te duci in alta tara, faci facultatea si ramai acolo si practici medicina veterinara, poti sa faci si in ro si sa tratezi animale daca le iubesti cu adevarat, daca te faci doar pentru bani n-are rost atunci.

| christine99 a răspuns:

Daca te vei ocupa de animale mari cai si vaci/boi chiar si pasari de curte sau ce mai are nevoie lumea pe la tara, da se cauta. Dar pentru animale de companie deja e saturata piata.