| AndaAna a întrebat:

Buna!:* Doresc cateva opinii care ma vor ajuta sa aleg una dintre facultatile pentru care am optat. Trebuie sa aleg dintre Contabilitate in cadrul ASE Bucuresti (unde am fost deja admisa) si Masuratori terestre si cadastru in cadrul facultatii de Agronomie.
Daca aveti cunostinta, vreau sa aflu:

1.Care facultate este mai grea?
2. Care sunt oportunitatile pe care ti-le ofera o meserie din domeniile mentionate?
3. Care sunt salariile pentru fiecare dintre ele si daca se gaseste relativ usor un loc de munca.

As aprecia tare mult daca imi raspund si elevi din cadrul acestor facultati sau persoane care au absolvit.
Orice sfayMultumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Axz_axn_1978 a răspuns:

Facultate grea sau usoara nu exista, trebuie sa inveti la amandoua.
Contabil, economist este o meserie bine platita in orase.
Facultatea de agronomie te poate ajuta sa devii inginer, si este utila daca stai in mediu rural.La oras cam nu ai ce sa cultivilaughing.
Salariul ca economist incepator in orasele mari porneste de la 2000ron.
Salariu ca inginer agronom porneste de la 1700ron.asta mai depinde de firma angajatoare, salariile difera de la oras la oras.

| alessia5158 a răspuns (pentru Axz_axn_1978):

Esti in eroare!
Specializarea de "inginer agronom" nu este identica cu calificarea de " inginer topograf"( sau inginer cu specializarea masuratori terestre si cadastru). Chiar si facultatile absolvite sunt diferite: inginerul agronom este absolvent al facultatii de agronomie iar inginerul topograf, absolvent al facultatii de imbunatatiri funciare, ambele fiind cuprinse in cadrul unei Universitati de Stiinte agronomice si Medicina Veterinara (USAMV) din Bucuresti.

| AndaAna explică (pentru Axz_axn_1978):

Stiu ca trebuie sa invat si asta am de gand sa fac. Dar atunci cand am intrebat daca "este grea facultatea X" ma refeream la nivelul la care sunt facute anumite materii. De exemplu matematica.
Masuratori terestre si cadastru este sectie din cadrul facultatii de imbunatatiri funciare. Dupa absolvirea acesteia ai calitatea de inginer geodez nu inginer agronom.
Totusi, multumesc pentru raspuns. O zi frumoasa!

| precious30 a răspuns:

In ziua de azi sunt foarte multi contabili si nu stiu daca ti-ai gasi asa usor un loc de munca