| justalina17 a întrebat:

este cineva care a facut cursurile postuniversitare "Optometrie testare si prescriptie" sau "Optometrie - Optică Medicală" de la Universitatea Politehnica Bucuresti?
In urma acestor cursuri poti sa te angajezi ca optometrist?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Da, te poti angaja la orice plavalie care vinde ochelari si lentile! De alfel, calificarea de optometrist o poate obtine orice absolvent de liceu care a urmat niste cursuri de calificare in meserie, cursuri organizate de orice prestator de servicii de formare profesionla autorizat in acest sens sau, a urmat o scoala postliceala (2 ani).
Ca optometrist specialist( cu studii universitare sau studii universitare+ cursuri postuniversitare), slabe sperante!--- in Ro. exista doar un singur producator de sticla optica IOR Bucuresti.