| UserZ a întrebat:

Imi puteri spune cum pot deveni profesor universitar de istorie?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Mai incolo, spre 45-50 de ani si numai dupa ce postul ramane vacant!
Un aspirant la pozitia de profesor universitar trebuie sa detina titlul de "doctor" in profilul postului, sa aiba minim doua carti si doua cursuri universitare ca unic autor sau prim autor, sa aiba cel putin 10 articole/studii stiintifice din care cel putin 4 dintre ele sa fie indexate in baze de date internationale de referinta pentru domeniu sau sa fie cotate ISI precum si multe alte criterii!

p.s.Multi dintre tinerii cercetatori romani care predau la Oxford, Sorbona sau la alte universitati de marca de peste hotare nu ar indeplinii criteriile cerute pentru acest post didactic, pentru ca in Romania se pune accentul pe cantitate, nu pe calitate! Citeste, in presa, despre cazul unui economist de geniu( la Paris, nu si in Romanica noasta!):http://www.ziare.com/......nt-1434438

| AFR81 a răspuns:

Te inscrii la o facultate de istorie, te inscrii la un curs psiho-pedagogic, le termini, te inscrii la un master atat in cadrul facultatii, cat si in cadrul modulului psiho-pedagogic, le termini, iti dai doctoratul, profesezi o anumita perioada ca si asistent si intreprinzi diferite activitati de cercetare in domeniu. Cam asta ar fi drumul.

| WhOo a răspuns:

Trebuie sa urmezi facultatea de istorie asta insemnand : licenta + master+ doctorat happy= 7-8 ani big grin

| UserZ explică:

Deci am nevoie doar de doctoratul in Istorie fără alte cursuri de pedagogie?