| Tanner a întrebat:

Intrebarea mea este daca pot lucra pe un vas de croaziera(ca si ofiter)daca nu am facultatea de marina.Am vazut acum ceva timp un articol despre un roman care lucreaza ca ofiter pe un mare vas de croaziera dar el avea facultate in drept.(Eu nu vreau sa fac facultatea de marina in primul rand pentru ca nu imi place fizica)

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu,nu poti!---iar, in privinta acelui articol, ori nu ai citit cu atentie, ori articolul nu continea suficienta informatie asupra celor doua modalitati de a ajunge ofiter pe nave fluviale/maritime.
In realitate, acea persoana, s-a reorientat spre o alta profesie pentru care a trebuit sa inceapa un alt tip de studii(invatamant maritim), total diferite de cele pe care le absolvite. Deci, a luat decizia unui nou inceput, fie ca a fost admis la Colegiul Nautic Roman de la Mogosoaia(institutie privata de invatamant maritim), fie la una dintre facultatile din componenta Universitatii maritime din Constanta(institutie de invatamant maritim de stat).

Asa sa intelegi ca, pentru a-ti implini visul(ofiter pe vas de croaziera ), ai nevoie de cunostintele de matematica si fizica dobandite in liceu pentru a putea accede la studiile universitare specifice acestui domeniu de activitate.