| lolomiley28 a întrebat:

ma gandesc sa ma fac ghid turistic dar am cateva dileme:
1. Cei de la agentie iti ofera drum cazare masa deci sunt multe chestii dar iti dau si bani? adica mi se par cam multe si nu cred ca iti da asa mult si daca stiti cam cat sa-mi spuneti si mie.
2. Ce facultate? Facultatea de turism? Si liceu ma gandesc ca ceva la care sa inveti calumea engleza franceza germana sau. nu?
3. Voi ce parere aveti? Adica te duci in multe locuri si ai cazare croaziere masa drum.Si nu stiu imi place si chestia asta ca petreci mult timp cu soferii si ajung sa-ti fie prieteni buni si din astea si vorbesti si vezi si mna.Acum am venit dintr-o excursie si un ghid ne povestea ca a stat 1 luna si jumatate in grecia a mers peste tot si merg si vin si sta o zi si pleaca iar si imi place chestia asta oricum sunt o persoana activa si comunicativa.
Deci?
Multumesc...Pentru cel mai bun raspuns au

5 răspunsuri:
| DanClauS a răspuns:

Si sa stai plecata mereu de acasa, departe de cei dragi, poate o sa ai si tu o familie, copii, si sa stai cu niste soferi care nu sunt mereu foarte prietenosi, sa vezi grecia an de an si sa plictisesti de atatea plimbari incat sa nu mai ai chef sa te plimbi cu prietenii si familia ta. eu cred ca e cam nasol.
sa dormi pe bancheta din autocar si sa se ia toti de tine ca nu le-ai adus ceaiul la timp, sau crezi ca ghidul doar sta pe scaun si prezinta peisajul? oricum asta nu e o meserie, oricine o poate face.

| DanClauS a răspuns:

Da, asa cum zici tu, e foarte bine, sa fie ca un hobby, de exemplu, in timpul facultatii, ca o sa ai multa energie si nu prea o sa dormi, dar sa faci asta mai multi ani e greu, eu am stat de vorba cu multe fete ghid, care aveau pana in 30 de ani si mi-au spus ca sunt satule de atatea plimbari si ca de-abia asteapta sa ajunga acasa la iubit sa stea cateva zile in liniste.

poate tie o sa ti se potriveasca bine si o sa-ti placa, dar totusi e bine sa ai un plan de rezerva, o iesire in caz ca te saturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi am o intrebare cum tai facut asta:
?

| lolomiley28 explică:

Si mai e chestia ca ghidul cu care am fost e si profesoara si de aia ma gandesc ca totusi nu-i da chiar asa mult...Scuze da am uitat sa specificlaughing

| lolomiley28 explică:

Nu da vizitezi multe si oricum nu ma marit si nu fac copii la 20 si ceva de ani.Si ce crezi ca daca is ghid trebuie sa le fac pe plac la soferi? si acum cand am fost in Croatia ghidul le-a luat in Croatia odata cafea si apoi ia pus pe ei la treaba ca hai mereti voi ca eu nu ma duc hai hai hai ce crezi ca te lasi folosit de altii? si nu cred ca oricine o poate face ca in lumea asta is multi mutalai lenesi care nici macar nu scot o vorba din gura si stau si se uita la televizor cu berea in mana si se holbeaza la fotbal. dar pentru cativa ani eu zic ca merita sa vezi lumea. Si eu cand am fost soferii erau glumeti si se intelegeau super radeau si se simteau bine si oricum n-am nevoie de somn de obicei cand mergem undeva nu ma culc ca e timp sa te culci. Si sa nu crezi ca daca esti ghid ca cine vrea cine nu asta ii programu si asta este vrei bine nu vrei bine faci altceva program de voie ore fixe si gata