| AdrianRX187 a întrebat:

Buna,

Ma numesc Adrian si sunt intr-o pozitie foarte proasta sau buna... chiar nu stiu. Eu de aproape 1 an lucrez la companie de web design ca si suport tehnic. ( in mare parte rezolv probleme clientilor ). Firma este intr-un parteneriat cu o companie din Cehia care practic pentru ei lucrez. Este cam incurcat dar vreau sa intru in detalii pentru ca nu am mult timp.

Problema mea este ca azi m-au contactat un reprezentant de la cehi cum ca pe 1 Martie contractul dintre cele doua firme se va termina. Acestia i-au trimis o oferta sefului meu ca optional sa rezolve doar tichete si mail-uri pentru suma de 400 Euro iar el i-a refuzat. Asa ca mi-au oferit si mie acest lucru care trebuie sa recunosc ca este un update major de la salariul meu dar mi-au spus ca nu trebuie sa ii spun sefului de acest lucru si ca acest deal este doar intre noi. Tinand cont de faptul ca daca se incheie contractul eu am 90% sansa sa fiu data afara pentru ca nu e loc de alt post ( de care stiu eu ) ar trebui sa accept oferta? Si inca o chestie incurcata este ca sefu' nu mi-a spus nimic de acest lucru plus ca eu teoretic in vara ar trebui sa am salariu marit si sa lucrez ca un fel de video producer... hmm.
Iar cel de la cehi e ca lucrez 1-2 pe zi, raspund la cateva mail-uri si tichete si am salariu de 400 Euro.
Este foarte incurcat iar cehii pareau sa vrea raspuns maine. Eu ma gandeam sa ii spun sefului de acest lucru si poate ma lasa sa mai lucrez la firma lui si cele 2h pe zi de la cehi? sau partea rea e ca el sa le spuna cehilor si sa ma dea si afara de la firma lui si ma aleg cu... nimic? BTW sefu e un om de treaba m-a ajutat foarte mult dar totusi trebuie sa tinem cont ca pierde foarte multi bani la incheierea acestui contract.

Stau de 4 ore si ma gandesc ce sa fac, partea buna si rea de aceea va rog sa ma sfatuiti daca puteti.
Am timp pana maine la 12-13. Please help me.

Multumesc si astept raspuns,
Adrian

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Decizia va trebui sa o iei de unul singur in urma unei mature chibzuinte!
Intreaba-te si raspunde-ti singur: "cui datorez loialitate:cehilor sau sefului?","este cinstit jocul cehilor ca partener de afaceri ai firmei al carui angajat sunt?"

| AdrianRX187 explică (pentru alessia5158):

Multumesc pentru raspunsuri. Am decis si am vorbit cu sefu' si pot sa spun ca e foarte bine ce am facut. In primul rand loialitatea iar in alt doilea rand chestia e ca ce vroiau sa faca cehii era total ilegal si ca sa lucrez pentru ar fi trebuit sa imi deschid firma si nu este ceva ce pot sa fac.
Acum problema e ca sefu' mi-a spus ca daca contractul e bye bye s-ar putea sa nu aibe ce sa imi dea sa fac dar intai sa rezolve cu cehii si dupa incearca sa gaseasca o solutie. Dar cred ca nu o sa fie posibil si sunt intr-un foare mare ****. In orice caz multumesc pentru raspunsuri.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns (pentru alessia5158):

Asta este o tampenie si asa mori de foame.
Loialitatea o datorezi celor care te platesc. Punct. Daca nu-l mai platesc cei vechi si-l platesc cei noi, sau ii dau mai mult, la revedere. Nu este nimeni legat de glie, numai la noi sunt ideile astea bolsevice.

4 răspunsuri:
| Copaci_Liviu_1981 a răspuns:

Mergi pe ce e mai avantajos financiar nu uita e doar un job. iar sitatia financiara e lucru care te tine in el

| cyoby98 a răspuns:

Pai adrian eu iti sugerez sa joci la doua capete daca asa cum spuneai si tu se rupe contractul si crezi ca vei fii pus pe liber eu iti dau un sfat sa lucrezi la 2 capete iar daca nu se poate sa alegi sa lucrezi pentru cehi iesi mai comvenabil asa, Si in nici un caz nu ii spune sefului ce ai de gand ca iti va fi tie rau dupa acea.
P.s sper ca ti-am fost de ajutor si ca vei lua decizia corecta! MULT NOROC