| aalleexxaannddrraazz a întrebat:

Rugamintea mea este pentru cei care sunt in domeniul jurnalismului:
Daca ar fi sa alegeti intre Facultatea de "Jurnalism si Stiinte ale Comunicarii" din cadrul universitatii Bucuresti (stat) si Facultatea de Jurnalism "Hyperion" (privat), ce ati alege? Credeti ca privatul va poate avantaja intr-o posibila cariera in jurnalism?

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

De ce crezi ca privatul ar putea avantaja? Dimpotriva. Mai este foarte mult pana cand o sa ajunga si la noi situatia din strainatate, ca facultatile private sa fie mai bine apreciate decat cele de la stat. Pot sa-ti spun ca sunt multe firme care nici nu angajeaza absolventi de privat. Ideea este ca se considera ca sunt mai buni la invatatura cei care intra la o facultate de stat din cauza examenelor de admitere, la privat intra oricine are bani si nu neaparat cap happy Deci, daca poti mergi la stat, chiar si daca e la taxa, daca inveti bine anul urmator poti trece la buget si ai o diploma eliberata de o institutie de invatamant de prestigiu veche de peste 125 de ani happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca facultatea te poate ajuta, indiferent daca este privata sau de stat. Am mari rezerve ca la jurnalism la stat se invata mai bine ca la privat, nu vad mari diferente, mai ales ca multi profesori de la FJSC au norme la facultatile particulare. Cunosc multe persoane care au terminat la stat si nu ca nu stiu materie sau meserie, nu stiu nici macar sa scrie corect in limba romana.