| MaduMadd a întrebat:

As vrea sa aplic la facltatea de jurnalism. As avea nevoie ca un expert, de preferat cineva care sa aiba idee de acest domeniu.
Care sunt materiile de baza?
Daca sunt pe profil matematica-informatica pot aplica la aceasta facultate?
Se da examen de admitere? Daca da, din ce materii?
Va mltumesc anticipat!
De la sine inteles, funda.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu pot spune ca sunt experta in domeniu, dar acum termin facultatea, deci banuiesc ca am o oarecare experienta ca sa te pot ajuta.
Materiile din facultate, vor fi niste materii complet noi, care nu au nicio legatura cu ceea ce ai facut in liceu.
Poti aplica, indiferent de profilul la care esti, insa probabil pentru ca esti la matematica este posibil sa fii un pic in dezavantaj la inceput
Da, se da examen de admitere, dar nu se da din materiile studiate in liceu. Examenul contine trei parti:
1. Exercitii de ortografie, ortoepie, morfologie si vocabular;
2.Un text argumentativ de doua pagini;
3.Un text creativ care porneste de la o situatie sau un citat deja dat, tot de 2, 3 pagini.
Cel mai indicat ar fi sa incepi sa te pregatesti din timp, pentru ca este concuranta destul de ridicata si examenul nu este foarte usor, tocmai pentru ca nu contine nimic din ceea ce se face la liceu, nici macar la partea filologie.

1 răspuns:
| BiuL a răspuns:

Nu se da admitere. Cel putin eu la Universitatea Oradea am intrat pe baza de dosar. Materiile de baza sunt : presa scrisa, limbaj jurnalistic, introducere in mass media, chestii de astea, nu ce ai studiat la liceu.
Profilul la care ai studiat la liceu nu are relevanta dar trebuie sa fii capabil sa te exprimi corect si coerent in limba romana.