| JasminNoir a întrebat:

Visez la Medicina cu ochii deschisi si imi imaginez cum as fi ca o doctorita care ajuta oameni si imprastie zambete si sanatate peste tot si nu pot decat sa ma gandesc ca nu am alta optiune decat medicina. Ca asta e chemarea mea, ca nu ma vad facand altceva cu tot dragul decat asta. Dar nu e totul atat de simplu pe cat pare.
Am senzatia aia constanta ca ma depaseste toata situatia asta, ca nu voi putea face fata. Ma tot gandesc ca nu sunt capabila de medicina, nici intelectual si nici emotional. Am mai avut pana acum probleme cu stresul si imi este frica ca o sa-mi cedeze nervii acolo, mai ales ca sufar foarte des de migrene. Pur si simplu am momente cand nu ma simt in stare de facultatea aia, mai ales ca am auzit ca e foarte mult de invatat. Parintii ma incurajeaza spunandu-mi ca am o memorie foarte buna si am capacitate, dar mi-e frica ca o sa cedez, ca nu o sa pot tine pasul cu toate informatiile alea.
Dar in acelasi timp vreau sa-mi incerc limitele, sa vad cat pot, sa raspund provocarii. Oarecum vreau medicina si de-a dracu.
Sunt in clasa a X-a acum si vreau sa incep sa invat biologia si chimia. Vreau sa scap de starea aia de neputinta.
Ati putea sa-mi dati niste sfaturi? Despre cum sa gestionez situatia si cum sa ma organizez? Cei care ati dat sau sunteti la medicina, cum e? Aveti timp liber?
Chiar am nevoie de parerile altora decat ale familiei mele, sa vad cam pe unde ma situez.
Nu vreau sa pornesc pe un drum care nu-mi va aduce fericire si satisfactie in viata.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu sunt medic si te pot asigura ca este un drum care iti aduce fericire si impliniri. Da, e mult de munca si de invatat, dar daca iti place, vei invata cu drag si pasiune si vei fi fericita in viata.
Timp liber in facultate vei avea moderat (daca vrei sa faci performanta). In sensul ca vei putea in fiecare zi sa dedici 20-30 de minute unei pasiuni, sa ai cateva ore libere duminica, sa ai cate o saptamana de vacanta vara si cateva zile iarna. daca vrei mult timp liber, vei ajunge sa faci facultatea de umplutura, invatand la minima rezistenta.
Cum te organizezi? Simplu: inveti cat de mult poti, mergi in garzi, faci voluntariat in spital si incerci sa fii cea mai buna.

| JasminNoir explică (pentru Brigaela):

Buna! Multumesc frumos pentru parere.
Tocmai ce ma uitam peste subiectele de admitere 2015 la facultatea de medicina "Iuliu Hatieganu" Cluj si am ramas putin socata de ele. Nu sunt inca in masura de a aproxima gradul lor de dificultate avand in vedere faptul ca inca nu am cunostinte dezvoltate in domeniu, dar pot spune ca la prima vedere a parut destul de complicat si extreme de...detaliat.
Am facut rost de bibliografie ( manualul de biologie din cls XI, respective manualele de chimie), si incerc sa ma gandesc cum oare voi reusi sa retin atatea informatii?
Mi-e tare teama ca visul meu de a deveni medic e pe cale de a se prabusi inainte de a fi inceput.

| Brigaela a răspuns (pentru JasminNoir):

O, nu, cred ca e o iluzie. M-am uitat si eu pe ele, sunt extrem de simple si necesita doar cunostinte de cultura generala pentru clasa a 11-a. Cred ca ai tu un blocaj acum, practic nici un absolvent de liceu teoretic nu ar trebui sa nu aiba informatiile cuprinse acolo. Oricum, pentru admitere te vei apuca sa inveti la inceputul clasei a 11-a./ gandeste-te numai adica inveti 3 ore chimie si 3 ore biologie in fiecare zi (am luat o medie, fiindca evident vei invata ceva mai putin in zilele saptamanii si mult mai mult in weekenduri si vacante), ca vei trece de zeci de ori prin manualele alea. Sigur, la facultate, in sesiune, manualul de biologie va fi de invatat intr-o zi sau o zi si jumatate, dar la asta vei lucra dupa ce intri (la capacitatea de a invata cate 40-60 de pagini in fiecare zi luni la rand). Sigur ca ai sa poti retine atatea informatii, nu e nevoie de nici un talent special, ci numai de multa multa munca.

| AC4S4 a răspuns:

Salut!
Te respect pentru visul tau si ca ai atata ambitie ca macar te gandesti la facultatea aiahappy. Eu cred ca vei putea, daca chiar vrei sa mergi la lucru si sa te strige lumea "Doamna Doctor", poti. Este foarte frumos, sa ajuti oameni.

Trebuie sa-ti placa chimia si biologia. Ce te vezi facand, asta sa faci.

Timp liber vei avea putin, daca stii sa-l organizezi, timp de 6 ani(cat dureaza facultatea), va fi OK. Incearca sa dormi 9 ore pe zi, iar vara chiar sa te distrezi, sa te relaxezi, sa nu treaca vara nefacand nimic.

Eu sunt la mate-info, tot clasa a Xa, imi place matematica si informatica, si vreau sa continui cu informatica, mi-a placut genetica de la biologiehappy Chiar m-am gandit sa dau la medicina putin, dar eu chiar nu am incredere ca voi putea. Tu sigur vei putea! Nu te stresa, ca daca vei reusi sa termini medicina, vei fi rasplatita!