| anonim_4396 a întrebat:

Buna,sunt a 10a si nu stiu ce vreau sa fiu in viata. Am vrut timp de 6 ani medicina, pana mi-am dat seama ca sunt prea multi ani de facultate, MULT prea multi si nu as putea nici sa le cer parintilor mei sa ma intretina 10 ani, mi se pare absurd.Imi plac limbile straine,informatica,fizica,biologia. Inca o chestie,nu imi prea place sa tocesc si nu retin foarte usor denumirile. La informatica insa pana acum mi s-a parut foarte usor si nu am facut deloc vreun efort. O sa ma mut pe mate-info, ce as putea sa urmez mai departe?
Nu spuneti profesoara, va rog

5 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Eu am terminat mate info anul asta si am dat la poli in Cluj la Automatica si Calculatoare si la UBB la Informatica si am intrat in ambele parti. Si am ales sa raman la Calculatoare pentru ca e mai multa practica si mie imi place sa mesteresc mult. Si da nici mie nu imi place sa tocesc(cancer doresc la bacu la romana ca m-a tras in jos).

| anonim_4396 explică (pentru Zaygon):

Si ce mai stii despre facultatile de informatica din tara sau din strainatate? Conteaza media de la bac sau cea din timpul liceului? Ai post asigurat sau cel putin sunt multe locuri de munca si sunt bine platite? Merci mult

| Zaygon a răspuns (pentru anonim_4396):

In strainatate nu dai admitere(cel putin in Anglia si Germania). In Romania facultatile care se respecta dau examen de admitere(la mine nota a fost formata din examen 60%, bacu 20%, si 20% bacu la mate sau la info sau tot examenu-eu am ales bacu la info ca am avut 10). Criterii de departajare in general sunt media la bac sau bacu la mate/info sau media pe 4 ani de liceu la mate(asta ultimul doar la ubb). La ubb puteai alege sa fie examenu 100% sau sa fie examenu 2/3 si o treime bacu la mate(daca ai fost la mate info sau sn) sau info(daca ai fost la mate info). La Bucuresti la politehnica s-a dat admitere din mate si fizica(un coleg de clasa a dat si a intrat). Post asigurat nu pot sa zic dar in Cluj sunt mai multe oferte decat cei care termina si in domeniul IT joburi sunt fara numar. Depinde de tine daca vrei sa te faci programator(atunci mergi pe informatica) sau inginer IT(atunci mergi pe automatica si calculatoare, un inginer stie si ce face un programator si la inginerie e mai multa practica, ceea ce e un lucru bun). La inginerie ca aici m-am documentat, trebuie sa faci practica in timpul anului pe la firme si prin anul 4 te angajeaza. Iar salarii - am un prieten in Cluj ia 2000€ iar salariul de start e undeva la 750€. Am ales sa dau la facultate in Romania pentru ca din Romania ies unii din cei mai buni IT-sti si pentru ca un examen de admitere mi se pare normal. In strainatate media la bac e tot ce conteaza si chiar nu vreau sa imi exprin parerea ca se supara unii. Daca vrei detalii discutam pe privat.

| ElenaSt2011 a răspuns:

Daca nu iti place sa tocesti, poti frecventa informatica. Dureaza doar 4 ani, deci mai putin decat medicina.

Fratele meu care a terminat si el informatica zicea ca daca stii sa scrii coduri si te-ai prins de algoritmica, poti lucra ca programator, sa faci aplicatii pentru telefoane mobile si jocuri pe care sa le vinzi pe internet.

Daca nu ai rabdare sa stai in facultate 4 ani, poti incerca sa inveti singura programarea, urmarind tutoriale pe internet, de exemplu pe youtube.com si pe Google.

Cunosc un student care a renuntat la facultatea de informatica si s-a axat pe asemenea tutoriale si se descurca a bine decat un student la informatica, prezent la toate cursurile.

| andy95summer a răspuns:

Informatica sau limbi straine.Sunt foarte cerute si daca inveti bine o sa si castigi bine.La informatica ii foarte usor materia de la clasa, incearca problemele de la olimpiade si concursuri. Daca esti capabila sa rezolvi problemele sau sa iti dai seama ce ar trebui sa faci acolo sau macar de unde sa incepi poti merge pe informatica(la informatica totul consta in a gandi clar si logic).