| Sclipirici a întrebat:

Sunt clasa a 11a si nu m-am hotarat inca la ce facultate. Cam toti pun presiune pe mine. Sunt la filo. As vrea Dreptul... ca sa ies notar. Insa nu stiu daca facultatea imi asigura un loc de munca. Relatii si comunicare din cate stiu, e ca si cum n-ai face facultate. Alte sugestii? ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| BiaAmi a răspuns:

Nici armata nu o sa se prinda de tine, mai ales ca nu te atrage. Cunosc 3 facultati, marina pe la Constanta, subofiteri pe la Sibiu si Academia din Bucuresti(si mai era undeva parasutism). Pe langa proba sportiva, pentru care trebuie sa faci un antrenament adecvat, toate se mananca cu matematica sau fizica. Daca nu ma insel admiterea asta presupune, matematica si engleza(cel putin la Sibiu, pe vremea in care eram eu interesat). Eu unul am facut un liceu economic, nu am stiut absolut deloc fizica, chimie, informatica si orice tine de parte tehnica, dar am ales sa urmez o facultate de automatica si informatica; mi-a fost foarte greu, m-am gandit sa renunt intr-un timp, dar dupa multe chinuri am reusit sa promovez fara vreo restanta in anul 2. Pe sesiunea de toamna am avut 7 restante. Toata vara, impreuna cu un baiat am lucrat la un site de tutoriale it, Am luat informatica mea de la 0 si cu o metoda destul de interesanta, probabil cu viitor profit, am reusit sa ma aduc la un stadiu cel putin decent. Iti spun asta ca sa iti demonstrez ca nu este totul imposibil. Am o prietena studenta la SNSPA, face o facultate de administratie publica(ea a terminat filo), care la prima vedere pare lipsita de viitor. Pe langa asta are in plan o alta facultate de relatii internationale si studii europene, plus implicare in domeniul politic. Cu putina ambitie poate reusi destul de multe. Asta e valabil si pentru tine. Orice alegi, ma repet, daca iti dai interesul, poti. Jurnalismul, iti spun de la cineva care a terminat o astfel de facultate, are un start in munca efectiva destul de greu. Iti ei o camera, iti faci un blog si te apuci pe strazi sa faci reportaje, abia apoi ai sanse ca o revista de ex sa te angajeze(dupa titlurile de ziar de azi tind sa cred ca au ca si criteriu prostia dar...). Alte variante atractive... Actoria? Asta depinde de afinitatile tale. Limbi straine, cam fara viitor, recunosc, majoritatea practicantilor ajung profesori si salariul e mic, dar o limba engleza deschide foarte multe usi, doar ca trebuie combinata cu ceva. Pe la facultatea de litere am inteles ca a fost bataie si pe limba chineza, dar nu stiu detalii. laughing Ar mai fi facultati de kinetoterapie, dar ai nevoie de biologie(si in clasa a 11-a nu e tarziu pentru o pregatire, un coleg s-a apucat in clasa a 12-a). Daca prinzi un post in asa ceva, in functie de locatie, poti castiga bani grei. Se pune accentul si pe sport, inaltimea, pe la Brasov stiu ceva, nu conteaza. Daca imi mai vine ceva prin cap iti las pe privat... Succes si curaj, nimic nu este imposibil daca vrei cu adevarat! Asta o sa intelegi dupa ce termini liceul.hee hee Momentan cunosti viata din vorbe. Numai bine! happy

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Facultatile nu sigura locuri de munca.
Facultatea de drept este o facultate buna dar in prezent este inflatie de absolventi de drept.
Ca sa ajungi notar trebuie sa mai tragi inca doua examene si doi ani de stagiu si examenele sunt dure, trebuie sa fii foarte bun sa le treci.

| mgtow a răspuns:

Intra in armata, dupa ce dai liceul sau bacul daca te roade sa il ai terminat. Eu imi dau o groaza de pumni in cap ca nu am intrat dar acum nu mai conteaza am alt viitor in viata mea.

| Sclipirici explică (pentru mgtow):

Sunt fata.

| mgtow a răspuns (pentru Sclipirici):

Si ce are, sant femei in armata.

| AndreiGabi a răspuns:

Bai,personal m-am saturat sa-mi tocesc gura pe TPU la intrebari de gen... In afara de armata, politie si medicina, mai nimic nu este sigur. Cu astea poti avea o certitudine destul de mare ca dupa gasesti un loc de munca. Totusi, eu iti garantez ca orice facultate(licenta), urmata si de un master ofera un loc de munca unui om cu cap si dornic sa-l obtina. In secunda asta sunt in camin, manelele sunt la maxim prin jumatate din el si cam un sfert sunt beti. Personajele astea care acum o ard pe "cana jambe" pana la 5 dimineata, termina 4 ani de facultate, majoritatea nu-si iau licenta si umplu netul, inclusiv TPU cu fraze de genul "te p**i pe ea de facultate, o faci degeaba". Ca o concluzie, daca faci o facultate si iti dai cu adevarat interesul, este imposibil sa nu gasesti ceva de lucru. Si dreptul este o alegere buna daca ai ambitia sa il urmezi, cu toate ca pe final o sa intampini niste dificultati cred, dar vorbesc din auzite. Cred ca trebuie sa faci o practica ceva mai lunga pe langa un alt avocat, etc, dar repet, vorbesc din auzite... Intereseaza-te la cineva care stie sigur si care urmeaza o astfel de facultate. Numai bine!

| KodrutZ a răspuns (pentru AndreiGabi):

Nici armata nu e sigura. Trust me, I know people... Faza cu facultatea urmata de master... nu poti garanta nimic. Cum ziceam, geme de licentiati si masteranzi la casieriile supermarketurilor. Ai subliniat corect - faci facultatea, iti dai interesul, bifezi cit mai multe activitati extra-curiculare, DA. Asa da.

| Sclipirici explică (pentru KodrutZ):

Deci sa inteleg ca activitatile din afara scolii ma ajuta, nu? Deci trebuie sa ma implic, desi uneori consider ca reprezinta o pierdere de timp. Prefer sa invat si sa scriu decat sa pierd timpul pe nu stiu unde. In momentul asta nu stiu in ce parte sa merg, am ales ca o proasta filologia pentru ca imi place romana si acum imi vine sa imi rup parul din cap. Voiam initial psihologia, dar o sa ma tarasc sa ma angajez undeva unde nimeni nu ma plateste deloc bine. Dreptul, cum a mai zis cineva mai sus il fac toti, dar trebuie sa ai si tupeu si zic eu ca fara pile n-ajungi nicaieri. Jurnalismul... toti sunt jurnalisti in ziua de azi si se balbaie pe la tv. Alte solutii nu gasesc, nu stiu ce sa fac, imi sta pe cap chestia asta cu facultatea

| Sclipirici explică (pentru AndreiGabi):

Medicina nu am cum, sunt la filo si trebuie sa o iau de la 0. Meditatii chimie, bio ...CHIN. La politie m-am gandit, imi surade ideea, doar ca eu am 1 m si-o doza, sunt mica de inaltime si nu cred ca ma primeste cineva acolo. Iar de armata nu stiu ce sa zic, ce presupune de fapt?

| KodrutZ a răspuns (pentru Sclipirici):

Activitati ca cercuri/cluburi pe anume domenii, voluntariat, treburi de-astea. Uite, si un blog ar prinde bine, apropos de jurnalism.

| AndreiGabi a răspuns (pentru KodrutZ):

Asta e chestia, toata lumea termina facultatea si asteapta un loc de munca mura in gura. Credibilitatea angajatorului e 0. Poate are nevoie de forta de munca si tineretul "neexperimentat" este mai ieftin si mult mai receptiv la tehnica moderna, dar o diploma se obtine mai nou cu casca si cateva sute pe an. Daca nu ai nici o dovada a cunostintelor tale, nu poti sa te astepti ca cineva sa te plateasca pentru ca ai stat 3, 4 ani prin bancile facultatii. Ce procentaj din stundenti intelege asta? Destul de mic, de aceea si numarul mare de masteranti prin supermaket... Eu unul nu mai pot da vina pe sistem, cum faceam prin liceu, este acceptabil pentru ca in mare este independent de stat(ca programa, resurse, etc), cu toate ca liceul ramane ca o rana pe tot parcursul. Sun enorm de multi studenti straini veniti la noi. Problema este cu mentalitatea. Decat sa faci ceva pentru diploma, mai bine iti cumperi capre, cum dadea un nenea sfaturi pe aici. laughing

| Sclipirici explică (pentru BiaAmi):

Multumesc mult pentru raspuns! In legatura cu Jurnalismul... eu locuiesc intr-un orasel si nu cred ca aici as gasi ceva de munca. Ma inspaimanta ideea ca se apropie clasa a 12a si trebuie sa dau bacul si dupa admiterea, iar eu nu stiu unde sa merg. Ma gandeam si la Management sau Marketing. La Marketing cred ca trebuie sa stii si putina matematica, insa eu nu mai fac deloc, iar in anii precedenti faceam rar mate pentru ca sunt la filo si nu conta asa mult.
Trebuie sa ma gandesc de acum ce sa fac. Multumesc frumos!

| AndreiGabi a răspuns (pentru Sclipirici):

Cu mare placere! Marketinkul nu are treaba cu matematica, cel putin nu cu materia in sine. Banuiesc ca nu se pune un mare accept pe ea nici in facultate. Se pune accent mai mult pe partea de economie. Si economia... Contine matematica, dar nu la nivelul de liceu sau facultate, chestii elementare. Eu am facut prin liceu toate prostiile astea economice. Acum e tarziu, dar daca imi spui facultatea si gasesc un orar iti spun daca sa iti fie teama sau nu. Cel mai bine, iti las un id de mess pe privat si vorbim mai pe larg. Nu sunt un mare sfatuitor, dar am trecut prin situatia ta si mai am cunostinta de cauza. Imi dai add daca doresti.

| BiaAmi a răspuns (pentru Sclipirici):

Nici armata nu o sa se prinda de tine, mai ales ca nu te atrage. Cunosc 3 facultati, marina pe la Constanta, subofiteri pe la Sibiu si Academia din Bucuresti(si mai era undeva parasutism). Pe langa proba sportiva, pentru care trebuie sa faci un antrenament adecvat, toate se mananca cu matematica sau fizica. Daca nu ma insel admiterea asta presupune, matematica si engleza(cel putin la Sibiu, pe vremea in care eram eu interesat). Eu unul am facut un liceu economic, nu am stiut absolut deloc fizica, chimie, informatica si orice tine de parte tehnica, dar am ales sa urmez o facultate de automatica si informatica; mi-a fost foarte greu, m-am gandit sa renunt intr-un timp, dar dupa multe chinuri am reusit sa promovez fara vreo restanta in anul 2. Pe sesiunea de toamna am avut 7 restante. Toata vara, impreuna cu un baiat am lucrat la un site de tutoriale it, Am luat informatica mea de la 0 si cu o metoda destul de interesanta, probabil cu viitor profit, am reusit sa ma aduc la un stadiu cel putin decent. Iti spun asta ca sa iti demonstrez ca nu este totul imposibil. Am o prietena studenta la SNSPA, face o facultate de administratie publica(ea a terminat filo), care la prima vedere pare lipsita de viitor. Pe langa asta are in plan o alta facultate de relatii internationale si studii europene, plus implicare in domeniul politic. Cu putina ambitie poate reusi destul de multe. Asta e valabil si pentru tine. Orice alegi, ma repet, daca iti dai interesul, poti. Jurnalismul, iti spun de la cineva care a terminat o astfel de facultate, are un start in munca efectiva destul de greu. Iti ei o camera, iti faci un blog si te apuci pe strazi sa faci reportaje, abia apoi ai sanse ca o revista de ex sa te angajeze(dupa titlurile de ziar de azi tind sa cred ca au ca si criteriu prostia dar...). Alte variante atractive... Actoria? Asta depinde de afinitatile tale. Limbi straine, cam fara viitor, recunosc, majoritatea practicantilor ajung profesori si salariul e mic, dar o limba engleza deschide foarte multe usi, doar ca trebuie combinata cu ceva. Pe la facultatea de litere am inteles ca a fost bataie si pe limba chineza, dar nu stiu detalii. laughing Ar mai fi facultati de kinetoterapie, dar ai nevoie de biologie(si in clasa a 11-a nu e tarziu pentru o pregatire, un coleg s-a apucat in clasa a 12-a). Daca prinzi un post in asa ceva, in functie de locatie, poti castiga bani grei. Se pune accentul si pe sport, inaltimea, pe la Brasov stiu ceva, nu conteaza. Daca imi mai vine ceva prin cap iti las pe privat... Succes si curaj, nimic nu este imposibil daca vrei cu adevarat! Asta o sa intelegi dupa ce termini liceul.hee hee Momentan cunosti viata din vorbe. Numai bine! happy

| neutrino a răspuns:

Intr-o lume instabila nu ai cum avea pretentia de stabilitate. Nicio facultate nu-ti aduce garantia locului de munca.

| KodrutZ a răspuns (pentru neutrino):

Facultatea nu, competenta da. Mai bine te hotarasti clar ce iti place si faci un curs serios de specializare dupa liceu. Un CISCO, de exemplu.

| neutrino a răspuns (pentru KodrutZ):

Multumesc pentru sfaturile pe care nu eu le-am cerut.

| KodrutZ a răspuns (pentru neutrino):

Sa cresti mare. Eu ti-am dat niste sfaturi utile. Daca vrei pot sa iti zic si ce minunat e sa termini info sau chimie alimentara, le termini fara nici un chef si nici o realizare academica/profesionala deosebita, apoi te plingi ca nu gasesti job sau ce job nasol ai. Vrei asa? Go ahead, e plin de masteranzi la casele de marcat din supermaketuri!

| neutrino a răspuns (pentru KodrutZ):

Ai inteles gresit, eu nu am cerut asemenea sfaturi, iar tu ai gresit adresa.

| KodrutZ a răspuns (pentru neutrino):

O sa fii un notar de succes cu asa abordare a problemei. Hai sa o luam punctual...
1. Cei din jur pun presiune pe tine. Cunosc problema, "lasa mama, sa ai patalamaua la mina, vedem noi, te ajutam sa gasesti un job, stie tata un notar..."
2. Tu "AI VREA" sa faci o facultate "SA IESI" ceva. Ai facut voluntariat in sensul asta? Ai participat la dezbateri?
3. Ti-ai descoperit ceva talente in directia dreptului? Ai idee cum sta treaba cu notariatul? Cum ca numarul de posturi e FIX, mai rau ca la popi?
4. Crezi ca o facultate anume e mai buna ca alta? Ce te face om de succes, scoala, diploma, sau ceea ce ai in cap?
Nu ai decit sa nu raspunzi. Dar intr-o buna zi o sa iti dai palme ca nu ti-ai pus astfel de intrebari. Poate ar fi bine sa studiezi citeva povesti ale unor omuleti de succes de la noi si din afara ca sa vezi cam pe unde e adevarul. Nu pretind ca detin adevarul absolut, dar urasc abordarile superficiale in genul asta. "Vreau sa fac facultatea x ca sa ma fac y cind termin. Oare o fi usor? Se plateste bine?" Riiight...

| KodrutZ a răspuns (pentru neutrino):

A, geez, azi inchid luna, fix de TPU nu imi arde. Aveam impresia ca esti initiatoarea topicului. Lol, my bad.

| neutrino a răspuns (pentru KodrutZ):

Amice, tot insistand aiurea, mi-ai adus aminte de replica lui Caragiale, din Caldura mare! O seara buna!

| KodrutZ a răspuns (pentru neutrino):

Sa degusti o bere Nea Iancu, apropos de Caragiale. Buna bere.winking

| GYGYLATINO a răspuns:

Cel mai bine e sa te interesezi la facultatea de drept pe regimu asta nu prea mai acorda facultatilor locuri de munca doar diploma poate sa te ajuta. asta e parerea mea

| BiaAmi a răspuns:

Profesoara de biologie. si ai putea sa fii farmacista dar la farmacist e sa ai bacul nu si facultate. happy