| Stephaniee a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si trebuie sa ma gandesc la alegerea unui liceu si specializari, etc. Eu m-am gandit la un liceu economic profil economic respectiv turism si alimentatie sau un liceu cu profil bilingv spaniola sau italiana. In primul rand ar trebui sa aleg spaniola sau italiana, care este mai usoara din punct de vedere gramatical si toate cele? Iar in al doilea rand as vrea sa stiu ce se invata la economie dar si la turism si alimentatie, din ce dau bacul dar si ce pot ajunge de acolo? Multumesc, dau funda. happy

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Te-ai gandit sa alegi intre doua filiere diferite adica :
1. filiera tehnologica, profil economic, specializare turism si alimentatie publica
2.filiera teoretica, profilul uman, specializare filologie-bilingv spaniola sau italiana

Probe ale examenului de bacalaureat(daca nu vor fi schimbate pana in anul in care vei finaliza studiile liceale!):
1. Filiera tehnologica-specializarea turism/alimentatie:
*probe de evaluare a competentelor lingvistice si digitale (in numar de 4 probe)
*proba scrisa de limba si literatura romana
*proba scrisa la matematica
*proba scrisa la alegere intre:geografie, logica, economie sau psihologie

2.Filiera teoretica, specializarea filologie
*probe de evaluare a competentelor lingvistice si digitale (in numar de 4 probe)
*proba scrisa la limba si literatura romana
*proba scrisa la istorie
*proba scrisa la alegere intre:geografie,logica, sociologie, filozofie, economie, psihologie
Vezi sursa: http://www.ebacalaureat.ro/......4-213.html

Cat despre calificari, nici una nici cealalalta NU iti ofera vreo calificare care sa fie ceruta de piata muncii --- practic, dupa absolvirea a 12 clase esti necalificat! Piata muncii si mediul de afaceri cer muncitori calificati( in constructii, in servicii de tot felul, in industrie) cu o calificare obtinuta in la scolile/clasele profesionale, nicidecum "tehnicieni" absolventi de liceu tehnologic.
Deci, dupa absolvirea liceului iti raman doua alegeri :ori urmezi o scoala postliceala, ori urmezi o facultate. In privinta alegerii unei facultatii, pentru cei care aleg profilul de uman/filologie, optiunile sunt mai restranse din cauza ca, in ultimii 2 ani de liceu, matematica, informatica si fizica(cred!) dispar complet din programa.Mai multe obtiuni au cei de la profilul real dar si cei de la tehnologic!

p.s. Rezultate bune in gimnaziu la chimie, matematica, fizica, informatica, ar putea sa-ti sugereze ca nu ar fi o idee buna sa-ti iei angajamentul a 18 pana la 24 de ore de stiinte umaniste, pe saptamana, si sa-ti indreptati atentia spre profilul real.
Succes!