| Gabriela170510 a întrebat:

Bună, sunt clasa a XII-a și am o nelămurire. Dacă eu ma înscriu la mai multe facultăți pot sa intru la bursa de stat la oricare dintre ele sau doar la prima la care m-am înscris? Sa zicem ca nu sunt admisa la prima și la a doua facultate la care m-am înscris și sunt admisa la a treia (ma încadrez la buget) o sa ma bage automat la taxa?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu conteaza la cate esti admisa, conteaza cea la care incepi studiile.

Răspuns utilizator avertizat
| Denisa0954 a răspuns:

Poți sa te înscrii la 10 facultăți, dar dacă urmezi doar una din ele și te încadrezi pe loc de buget, nu se impune taxa

| Standt a răspuns:

Indiferent la cate esti admisa si indiferent cate faci, doar la una singura poti urma cursurile la buget. Tu trebuie sa alegi dinainte de a te inscrie la care vrei sa fii la buget.

| Xena20 a răspuns:

Eu știu că ai voie sa faci o singura facultate la fara taxa, daca ai făcut o facultate la fara taxa a doua va fi cu taxă, daca la prima ai fost la taxa ai voie sa fii la una la fara taxa. Nu știu să conteze ordinea, la care ai intrat prima

| Garni28 a răspuns:

Poti intra la toate facultatile la buget daca te incadrezi.
Dar odata cu inceperea anului universitar, tu vei alege o singura facultate la care sa nu platesti. De exemplu, daca vrei sa faci mai multe facultati, alege-o pe cea mai scumpa sa fie la buget, iar la restul platesti.