| lollipop127 a întrebat:

Buna!happy sunt din Bucuresti si e putin pana intru la liceu dar problema e ca nu m-am hotarat inca unde sa merg.Ma gandesc sa merg la un liceu cu profil >uman-filologie.Pentru ca nu ma descurc f.bine la mate si prefer lb. romana si engleza:X. Voi ce parere aveti despre liceul cu profil uman? Prietenele mele imi spun ca dupa ce o sa termin liceul nu prea o sa am la ce facultate sa merg sau ce loc de munca sa imi aleg(in afr de porfesoara). Va rog daca imi puteti spune avantajele liceului uman(cei care sunteti la liceu.uman sau care l-ati terminat) si ce liceu mi-ati recomanda din Bucuresti(media aprox. 8.70). Multumesc dau funditahappy

Răspuns Câştigător
| Ionutzsa a răspuns:

Eu sunt "filoloaga" happy Am ales acest profil chiar daca aveam medie sa intru la orice liceu din orasul meu cu profil mate-info, dar imi plac prea mult romana si engleza, si materiile astea "umane".

Tezele pe care la dai aici sunt : romana, engleza, latina, istorie/geografie. Poate o sa ti se para mai grea latina, da` eu zic ca e usoara, plus ca majoritatea lectilor sunt in romana, faci doar putina gramatica. Dintr`a 11 nu mai faci mate, fizica, chimie, biologie, ci faci o materie care le imbina pe astea : "Stiinte" happy.

Multi spun ca e un profil mult mai usor decat cel real. Sincer, are avantaje si dezavantaje. Cei de la mate-info se plang de prea multa matematica, fizica, chimie si spun ca la noi e usor. Dar nu iau in considerare ca in timp ce ei invata cateva formule noi citim romane, facem eseuri, tocim comentarii laughing.

Cat despre facultate stai linistita ca nu o sa te faci profesoara [ numai daca iti doresti tu]. Poti opta pentru facultati de Filozofie, Psihologie, Sociologie, Drept, Limbi straine, Litere, Jurnalism, Stiinte Politice, Comunicare si relatii publice, etc. :*

4 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Nicolae Iorga sau Neculce sunt alegerile tale. In legatura cu profilul liceului iti alegi tu care iti place mai mult. Dupa bac poti sa faci ce facultate doresti tu... In viata este si chestia de noroc!

| User a răspuns:

Pai eu stiu ca poti intra la jurnalism daca termini filologia...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti place romana si engleza poti merge la stiinte sociale... nu te omori cu matematica...

| lollipop127 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri... m-au ajutat mult:X