| Marish45x a întrebat:

Bună. Sunt fata și sunt eleva în a10-a. Aș vrea să urmez pe mai departe jandarmeria sau academia de politie doar că am aprox. 140-1.50. Credeți că am șanse de reușită?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inaltimea nu mai este o problema la Academia de Politie.
Pregateste-te foarte bine la romana, matematica si engleza si evidnet la problele sportive, sa le iei cu brio si succes!

| Korkodeln a răspuns:

Incepand din 2017 limita de inaltime a fost eliminata.
Trebuie insa sa indeplinesti baremele pentru celelate conditii fizice.

Vezi aici:
https://politiaromana.ro/......-si-bareme

| CLaludiu1234 a răspuns:

Intereseaza-te cam ce probe se dau, exista internet sau intreaba pe cineva care poate a dat probe la jandermerie, am vazut
ca era postat pe tik tok o fata
care a dat la pompieri probe
de lungime sa sara cred ca in jur de 1, 90 sau 2 metri, nu mai știu exact, și un plus avea și probe de inaltime, nu stiu daca inaltimea te-ar avantaja in astfel de situatii

| Cipi1212 a răspuns:

Nu vreau să te descurajez dar mi se pare că ești prea scundă. Poate cine știe, poate ai noroc.