| Kittlinealiss a întrebat:

Buna, sunt in clasa a 11 a și vreau să mă apuc de învățat pentru admiterea la academie. Spuneți-mi cam cat timp ar trebui sa învăț pe zi. Și ce am de învățat pentru academie. La istorie trebuie doar istoria romanilor?

Răspuns Câştigător
| Karol1877 a răspuns:

La Academia de Politie trebuie sa stii foarte bine urmatoarele:
1) Gramatica limbii romane;
2) Istoria Romanilor;
3 ) Gramatica limba straina (engleza/franceza/spaniola/germana/rusa) - la alegere una din toate cele enumerate.
Apoi trebuie sa fii pregatit fizic foarte bine pentru traseul aplicativ si sa fii foarte atent la testul psihologic. 1, 2, 3 - proba scrisa, iar programa o gasesti pe site-ul Academiei sau intrebi un profesor care are studenti acolo. Poti face zilnic cateva exercitii la romana si engleza pe gramatica si sa inveti lucrurile fundamentale la istorie ( asta intr-a 11 ), iar intr-a 12 sa stii foarte bine gramaticile limbilor si sa inveti foarte bine istoria ( la istorie e foarte mult de invatat ).
Iti urez bafta, rabdare si perseverenta!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gasesti exact temele pentru fiecare materie pe site-ul oficial al Academiei (care o fi ca tu nu spui), banuiesc ca Academia de Politie, in anexele la Admiterea 2019, probabil acelea vor fi si anul viitor dar atunci te vei uita pe Admiterea 2020.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La politie? Stiu ca trebuie sa dai si probe sportive si trebuie sa stai bine dpdv fizic.
Inveti atat cat consideri tu de cuviinta ca ai nevoie pentru a procesa informația si a o stoca.winking bafta!