| DiDi98 a întrebat:

Sunt in clasa a 12-a si m-ar bate gandul sa dau la finante banci la Universitatea Transilvania din Brasov insa din cate am auzit se face cam multa matematica si anume matematica superioara. As vrea sa stiu ce contine aceasta matematica superioara si daca este chiar asa de grea pe cat am auzit, mai ales pentru cineva care vine de la filologie. Funda!

1 răspuns:
| Nilsson a răspuns:

Si eu am facut un liceu uman iar apoi am intrat la Stiinte Economice in Galati. Adevarul e ca iti trebuie multa vointa, nu e imposibil. Noi am facut in anul 1 matematica aplicata in economie, a fost destul de naspa, dar chestia e ca sunt mai multe materii care implica mai mult sau mai putin calcule matematice: economie, analiza financiara, contabilitate, s-a.
Sfatul meu e sa descarci de pe site materiile care se vor studia la finante-banci, ca sa evaluezi mai bine daca poti sa faci fata.