| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a X-a la specializarea Turism si alimentatie clasa de turism. Inafara de travel agent sau ghid turistic ce pot sa lucrez in strainatate?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe vase de croaziera te-ai gandit? poti fi steward sau ce se ofera, nu stiu, se munceste mult dar vei avea si satisfactii materiale. Apoi vizitezi o lume intreaga.

| Andreyss24 a răspuns:

Poti lucra ca ospatar/chelner ( fara facultate )... de aia i se spune " si alimentatie " big grin

| den246 a răspuns:

Ca sa lucrezi pe domeniile de genul ai nevoie de o facultate.Cand intri la facultate nu te intreaba lumea la ce profil ai fost.Intri cu admitere sau pe baza de dosar.(de obicei media de la bac). Deci poti lucra ce vrei in strainatate daca esti specializat pe domeniu. Poate fi un avantaj profilul nu zic nu, dar nu te va angaja lumea ca turist doar din cauza liceului, facultatea conteaza.