| Dan_Marin_Tutunaru_1995 a întrebat:

Bună, sunt începător în acest domeniu al programării, și am ajuns la concluzia că acum îs foarte mulți specialiști în softuri gen C, C#, Java, PHP, CSS, HTML etc.
poate știți vreun domeniu mai puțin vestit al programării în care sunt mai puțini specialiști dar unul eficient (cu viitor), android am înțeles sau ce?
nu prea pricep, sorry pentru exprimarea posibil incorectă.

3 răspunsuri:
| MarianAsh a răspuns:

Nu sunt suficienţi specialişti în toate domeniile de programare. Îţi recomand să te orientezi spre cele care îţi plac sau spre cele care ai oportunităţi.
Dar mai întâi de toate învaţă bazele programării.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand C, C#, Java, PHP, CSS, HTML etc. nu sunt softuri, sunt limbaje de programare.

In al doilea rand un programator bun nu se incurca in limbaj. Invata tu programare (care e ideal sa o inveti in C/C++ pentru sa sunt niste limbaje low level si mai inveti si care e treaba cu memoria) si pe urma o sa te orientezi incotro sa mergi in functie de ceea ce cere piata.

Se cauta destul de mult python si ruby daca vrei neaparat ceva iesi din comun

| cristimihailov a răspuns:

Salut, programarea pe mobil pare sa fie ultima smecherie acum: android si iOS momentan. Poate o sa apara si altele tizen si cel de la Firefox. Dar aici e viitorul.

Insa si programarea pe calculatoare reprezinta tot viitorul deoarece aplicatiile pe mobil au nevoie in spate de softuri care sa le sustina.