| Lyndsey a întrebat:

Sunt o ffire cam indecisa in privinta viitorului. Tot stau si ma gandesc la ce va urma...
Am terminat clasa a X-a cu o medie destul de frumusica, la profil uman(filologie). Imi place mult domeniul medical, dar nu si chimia, din pacate. Totusi, mi-ar placea (cred) sa merg la profil chimie-biologie si sa urmez ceva bazat pe asta.
Totusi, sunt de parere ca daca ar fi cu putinta, mi-ar placea sa fac o facultate in Germania. Acum nu stiu cat de complicat poate fi, insa as incerca. Voi ce sugestii aveti? As vrea sa ma pregatesc din timp cu limba, sa ma interesez. Va rog frumos sa acordati seriozitate. Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| AnNéVidoff a răspuns:

Poti incerca,dar germana e grea, apuca-te de pe acum! laughing)
Facultatea e a dracu in romana, in germana, pfoaaai! laughing)
Mai sunt si elemente din biologie pe care in romana "le bajbai", dar in germana! laughing)))
Fa-te avocat daca nu iti mai ramane nimic! happy
Forma actuala a cuvintelor si oleac de toceala la istorie! happy
Bafta in viata! happy

| nCansu a răspuns:

Hmmm...am avut acelasi impas ca si tine. Am terminat clasa a 12 a cu media 10, ( anul trecut) am luat bacul cu 9, 96 si toti imi spuneau sa ma duc la kinetoterapie dar eu nu voiam asta, imi placea mult actoria, asa ca am mers pe ramura aceasta, acum iau lectii pentru limba turca. Te-as sfatui ca oricine ce ti-ar spune, tu sa nu regreti, daca asta iti place, asta fa. E vorba de viitorul tau, nu al lor. De ce sa nu incerci la facultatea din Germania? E o sansa unica si as spune sa profiti la maximum de ea. Profesorul meu imi spune mereu, viseaza imposibilul si vei realiza ca l-ai doborat si totul e posibil. Crede in fortele proprii, du-te unde te ghideaza inima, dar chiar si in cele mai grele clipe sa nu regreti. Ai incredere in tine. Fi tu eroul din povestea ta si nu fi personajul negativ. Bafta :* urmeazati inima.