| cookie01 a întrebat:

Am mare nevoie de informatii de la cei care au mai avut treaba cu fortele de munca. Deci, de curand am aflat ca pot beneficia de un curs gratuit, in urma avand indemnizatie de somaj dupa terminarea studiilor. Iar acum, mergand sa imi depun dosarul pentru cursul dorit, mi s-a spus ca fac un alt curs pana va incepe cel care il doresc (adica pana peste un an), ca oricum amandoua vor fi gratuite. Intrebarea care mi-o pun este daca nu cumva incearca sa ma covinga sa fac acel curs la care au nevoie de someri ca mai apoi sa nu mai pot beneficia de ce anume doresc eu sa fac. Credeti ca ar face asta doar ca sa isi umple locurile libere sau intr-adevar pot cumva sa am dreptul la 2 cursuri din fonduri?

2 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Nu am auzit ca somerul sa aiba dreptul la DOUA cursuri gratuite! Plus ca peste un an nu vei mai fi inscrisa ca somer, perioada maxima este de 6 luni ca absolvent de studii. Se poate sa incerce sa te pacaleasca! Oricum prea multe nu poti face fiindca nu ii poti forta in nici un fel sa faca acel curs pe care ti-l doresti doar cu tine.

| cookie01 explică (pentru pufulescu):

M-am informat. Si dupa cele 6 luni daca nu te angajezi sau nu iti continui studiile tot somer ramai, cu indemnizatie. Daca vrei sa faci al doilea curs trebuie sa iti depui alt dosar de somer dar fara indemnizatie, si intri la alta categorie. Dar din cate am vazut nu merita sa iti pierzi timpul cu cursurile lor. Multumesc oricum!