| WonderGirl7 a întrebat:

Bună TPU!
Am nevoie de ajutor, deși mulți probabil veți zice ca doar eu pot alege (ceea ce e adevărat) sau ca ma plâng inutil (ceea ce e puțin adevărat, dar chiar ma aflu într-o stare proasta).

Am terminat anul 1 la facultatea de litere UBB Cluj si pe parcursul acestui an, am acumulat 3 restante.

Problema mare este mintea mea (dacă e adevărat ce se va întâmpla, dacă ma minte sau sunt anxioasa grav).
Problema e ca eu nu știu sau cred ca voi lua la anul cele 3 restante.
Eu ma gândesc mereu negativ si pe alta parte poate acest lucru va fi adevărul.

Imi este foarte greu, ca nu știu dacă sa continui in acest fel sau sa dau la anul si sa vad situația. (ma gândesc extrem de mult la câți bani depun părinții mei pentru chirie si utilități si tot) si ma simt extrem de vinovata.

Am vorbit cu ei si nu ma ajuta deloc. Mama îmi zice sa o țin asa, tatăl meu spune ca doar eu pot sa aleg.

M-am gândit sa renunț definitiv (chiar nu vreau sa ajung la prelungiri) si sa fac pipp-ul in orașul meu, dar aici se ivește alta problema.
Eu am vrut sa fac literele din clasa a 7-a si chiar era dorința mea, dar ma tem "ca voi lasa facultatea in aer" si nu o sa se întâmple nimic.
Pipp -ul pare ceva mai practic, dar nu știu in ce măsură mi-ar plăcea.

Voi ce ați face in locul meu?
Va rog nu ziceți ceva de genul (eu as fi făcut o facultate serioasa)...

33 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ma abtin sa-ti dau un raspuns care te-ar jigni, dar la cum scrii...

| WonderGirl7 explică (pentru Salontanul):

Scriu foarte repede pentru ca sunt intr-o stare oribila.
nu gândesc limpede in aceste momente.
crede-ma

| Salontanul a răspuns (pentru WonderGirl7):

Imi pare rau! Un preot zicea, astazi, ca este mai bine cand ti-e mai greu sa gandesti cu optimism. Si Dumnezeu te ajuta cand gandesti asa. Eu chestia asta am invatat-o de la sotia mea. Ne-a fost greu la inceputuri si am pornit (cum se zice) de la lingura si furculita. Ea mi-a spus sa nu disper (eram aproape de suicid) ca totul se rezolva si asa a fost.

| WonderGirl7 explică (pentru Salontanul):

Sincer nu vreau sa par nebuna, dar am deja gânduri.
sunt disperata.
Gândește-te ca am programare la psiholog, poate ajung si la psihiatru.
Bucura-te ca ai soție.
Eu am de toate, dar nu liniște.
Pe aceasta nu o am.

| Salontanul a răspuns (pentru WonderGirl7):

Ma bucur ca am o sotie deosebita, tu bucura-te de viata! Cand vei privi in urma vei rade. Prea iei totul in tragic. Poate ca asa este firea ta dar cu vointa te poti schimba. Incearca sa te calmezi! Zice o vorba romaneasca: "Nu-i dracu' atat de negru cum pare". Eu sunt batran (as putea sa-ti fiu bunic) si, crede-ma, am vazut multe. Daca esti optimist si Universul conspira la a te ajuta.

| WonderGirl7 explică (pentru Salontanul):

Nu pot sa ma calmez, plâng întruna de o săptămână buna.
pana și în acest moment.
regret ca am dat cu piciorul într-o oportunitate de anul trecut.
mi-a trebuit Cluj.
asta am primit.
nu știu ce sa fac.
de când m-am trezit, adică de la ora 9, stau pe scaun si plâng si ma gândesc la viata mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WonderGirl7):

La psihiatru e mai bine decât la psiholog. Psihologul îți ia banii aiurea, psihiatrului poți să spui ce probleme ai, doar că-ți mai dă niște pastile.
De unde moda asta stupidă de a merge la psiholog?

| WonderGirl7 explică (pentru anonim_4396):

Sincer nu știu.
ma tem sa ajung o leguma.
ideea e ca eu clar nu sunt în mințile mele acum.
crezi ca m-ar ajuta un psihiatru?
efectiv toată ziua am plâns, deci nici sa mai visez la control nu pot.
ma doare pieptul grav, ochii îmi sunt roșii, nu pot sa îmi revin din șoc.
pur si simplu eu nu îmi mai pot controla gândurile.
am stat pe scaun ore bune in sir nefăcând nimic doar gândindu-mă si gândindu-mă.
dopamina mea e pe 0
nici nu știu cum o sa dorm.

| WonderGirl7 explică (pentru Salontanul):

Am luat o restanta azi din 3.
cu cele 2 merg la anul.

| WonderGirl7 explică (pentru anonim_4396):

Am luat azi o restanta.
mai am 2 pentru "la anul".
doamne ajuta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru WonderGirl7):

Nu sunt multe. Ține-te de școală!

| WonderGirl7 explică (pentru anonim_4396):

Ne ținem!
imi iau concediu 2 săptămâni totuși.
nu pot așa.
in acest ritm nu fac nimic.
iau ușor.

| Salontanul a răspuns (pentru WonderGirl7):

Bravo! Ma bucur pntru tine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce naiba e pipp? In alta ordine de idei, daca iti place sa scrii, tine-te de asta. Sau da-o in spanac de facultate si SCRIE.

| WonderGirl7 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pedagogia învățământului primar si preșcolar.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WonderGirl7):

Daca ai o gramada de lipsa de respect de sine si o coloana vertebrala care se preteaza plecaciunilor frecvente, go for it. Daca chiar iti place ce vrei sa faci si vrei sa te si simti cu adevarat bine din activitatea aia, nu te orienta spre nimic care duce in 95% din cazuri spre posturi de bugetar. Bine, asta cred eu. E important sa ai experienta si deschidere catre nou, cu scoala sau fara. Stiu multi absolventi de facultati care din punct de vedere profesional se comporta ca niste retarzi.

| gabicoo a răspuns:

Ai țintit prea sus la UBB! Dacă nu poți să ții rimul de acolo încearcă la o altă facultate! Poate una din orașul tău!

| WonderGirl7 explică (pentru gabicoo):

Am decis sa continui asa cum este
vedem la anul ce se întâmplă.
o sa ma reintorc la aceasta întrebare prin iulie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam mult trei restanțe într-un an. Acum, cum vrei tu. Dacă crezi că te duce capul, continuă.
Te pasionează vreo meserie?

| WonderGirl7 explică (pentru anonim_4396):

La 20 și de examene plus parțiale nu sunt chiar atâtea.
sunt extrem de nasoale si nu e un caz singular deloc...

| anonim_4396 a răspuns (pentru WonderGirl7):

E important să ai cât mai multă școală. Eu zic să continui și să lucrezi în același timp(dacă te simți vinovată față de părinții tăi). Nu te duce la Mc. Eu am lucrat acolo și era mult stres.

| WonderGirl7 explică (pentru anonim_4396):

Am decis sa continui.
ma pun ff mult pe treaba.
dacă doamne ferește, nu iau nici măcar una, clar nu este de mine.
dar fac in asa fel încă sa iau tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihologia nu prea are multe deschideri din punctul meu de vedere, cel puțin nu in România. Încă trăim cu mentalitatea că a merge la psiholog presupune a avea probleme cu capu’. Sa-i explici lui Tanti Mița că apelezi la un psiholog pentru orientare in carieră că începe deja cu doamne ferește. happy

Dacă tot iei in calcul posibilitatea de a schimba facultatea, vezi ce se potrivește personalității tale. 16personalities.com chiar ajută - cel puțin pe mine m-a ajutat. Eu încurajam in trecut ca studenții sa nu finalizeze o facultate doar pentru diplomă, ca altfel se află în treabă. Iar dacă renunță/schimbă facultatea sa aibă un plan foarte foarte bine pus la punct. A avea un plan bine pus la punct înseamnă:

1. Sa știi deja ce vrei să faci pe mai departe
2. știi cu siguranța ca nu vei regreta alegerea de a lasă o facultate si a începe alta
3. Sa îți placa domeniul in care vei lucra in viitor - un mare plus sa știi ca domeniul in care vei lucra va avea legătura cu facultatea pe care o sa o urmezi.

Altfel, vei rămâne cu dezamăgirea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum am înțeles care-i treaba cu Pipp, o tot vedeam drept psihologie, nu știu de ce laughing

Răspunsul oricum, rămâne.

| WonderGirl7 explică (pentru anonim_4396):

Ce ai face in locul meu?
am plâns de o săptămână întruna.
efectiv am si programare la psiholog

| anonim_4396 a răspuns (pentru WonderGirl7):

De câte ori m-am aflat in situația ta, nici nu mai zic laughing
Dacă mi-ar fi plăcut Litere dintr-a 7-a și chiar m-aș fi văzut lucrând pe domeniu, in absolut niciun caz nu m-aș fi mulțimit cu pipp, mai ales că am reușit la elite. Nu oricine intra la UBB și nu oricine termina.

Și niciodată nu mergi de la ăia mai buni la ăia mai slabi - eu din păcate nu văd cum ar fi o evoluție de la UBB la pipp, dar doar tu poti sa stii.

3 restante chiar nu e capăt de lume happy

| WonderGirl7 explică (pentru anonim_4396):

Pipp ul de aici tine tot de ubb doar ca este in orașul meu.
simt ca nu fac fata la litere, nu știu ce se întâmplă.
da, nu e un capăt de lume, dar este îndeajuns o restanta si sa nu termini facultatea... sau sa o termini ff târziu

| anonim_4396 a răspuns (pentru WonderGirl7):

Îți faci griji aiurea. Atâta timp cât o termini, nu contează cât dureaza. Te vei obișnui la câte restante se iau prin facultate, nu esti un caz singular laughing

| WonderGirl7 explică (pentru anonim_4396):

Azi 17 iulie 2023 am decis ca voi continua.
am vorbit si cu tatăl meu si cu altcineva si mi s-a zis practic tot ce stiam : sa merg iară la cursuri, sa iau iară notițe, sa vorbesc cu cineva care a luat aceste examene si sa trag cât de tare pot.

dacă scârțâie iară, si tatăl meu mi-a zis ca poate chiar nu este de mine.
deși ti-am mai zis, eu din cls 7 aici țintesc.

dar poate sunt eu extrem de nebuna.
am colegi cărora nu le pasa (nu vreau sa fiu ca ei), dar gândește logic ca un simplu examen e îndeajuns cât sa îți facă viata un mareeee calvar.
nu înțeleg pe unii cum pot sa fie atât de nepăsători.

chiar nu înțeleg.

dacă nici in anul 2 nu merge treaba, ma reprofilez ( ceea ce nu vreau, dar poate chiar nu e drumul meu aici)
va fi extrem de greu, un an e ca un an dar 2...
nu mai are rost.
gândește - te la mine si eventual pune-mi ceva gânduri pozitive.
nu știu.

| WonderGirl7 explică (pentru anonim_4396):

Si da ai dreptate.
sa știi ca 70% din facultățile UBB sunt foarte serioase ( vorbesc aici de tot ce tine de real, poate mai puțin biologia totuși, litere, psihologie) foarte multa munca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WonderGirl7):

Asta-i atitudinea cu care vei câștiga în viață. Dacă te gândești la rău cel mai probabil se va întâmpla. Pune binele în față și o să vezi ce frumos se schimă situația happy

Îți spun o chestie din mediul de lucru, nu de la facultate. Poate te ajută acum sau sigur pe viitor. Văd în jur oameni care își aleg greșit profesia, merg la muncă doar pentru bani, mai puțin din plăcere sau din pasiune. Și e stupid să alegi o traiectorie pe care să te menții următorii 40 de ani și să rămâi așa cu un zâmbet stupid când te întreabă lumea „și cu ce te ocupi?" - asta pentru că știi că ocupația ta e aia să scapi naibii de la muncă mai repede - alții mai sunt și plini de emfază și în secret plâng în pumni când te asigură că „și-au atins visul" laughing

Short answer - cât timp nu ai copii acasă și oameni de întreținut, rate nasoale și popriri, asumă-ți cât se poate de multe riscuri (dar inteligente). Așadar dacă începi anul 2 - să spunem cu probleme - și chiar decizi să îți schimbi planul (din nou, vezi răspunsul anterior pe care ți l-am dat, asta ca să știi dacă faci o decizie rațională), fă-o pentru că ai timp destul! 2 ani comparativ cu 40 de ani... nu sună plăcut și chiar nu e plăcut!

| WonderGirl7 explică (pentru anonim_4396):

Bună!
am luat o restanta azi din cele 3 pe care le aveam.
m-am mai calmat.
tot ce trebuie sa fac, e ca în 2 săptămâni ușor ușor sa ma apuc iară de notițe, iar după de materia propriu zisa.
practic trebuie sa merg iară la cursuri si seminarii la anul si sa ma țin de treaba.
da, ai dreptate foarte mare!
ma voi reîntoarce aici la anul.

| passatlover03 a răspuns:

Recomand culesul de capsuni in Spania